imagine articol

U20: Rezultate excelente în European Youth Basketball League în acest sezon

Clubul nostru a înscris în sezonul 2019-2020 o echipă la categoria Under 20 (Junior) a European Youth Basketball League, în ciuda faptului că nu este o astfel de echipă înscrisă și în campionatul autohton. 

Compusă în general din sportivi ai generației 2003 și câțiva din 2004 și chiar 2005, așadar cu cel puțin trei ani mai mici decât categoria, echipa noastră a fost pregătită în acest sezon de către Milorad Perović și Alexandru Irimia

În ciuda tinereții lotului, U-BT a obținut rezultare foarte bune în întrecerea continentală. Sportivii noștri au fost distribuiți în Grupa A în prima fază a competiției, acolo unde au înregistrat un bilanț de șase victorii și două înfrângeri împotriva unor echipe din Slovacia, Cehia, Ungaria, India, Franța, Italia și Suedia:

Turneul 1, 19-21 septembrie 2019, Nyiregyhaza, Ungaria

 • SBK Junior Levice - U-BT Cluj-Napoca 62-86
 • U-BT Cluj-Napoca - BC Kolin 76-74
 • Szolnoki Kosarlabda Akademia - U-BT Cluj-Napoca 62-72
 • U-BT Cluj-Napoca - NBA Academy India 56-80

Turneul 2, 10-11 ianuarie 2020, Szolnok, Ungaria

 • Basket Rimini Crabs - U-BT Cluj Napoca 59-54
 • U-BT Cluj-Napoca - Nyiregyhaza Blue Sharks 85-66
 • U-BT Cluj-Napoca - SKURU BASKET 81-66
 • U-BT Cluj-Napoca - Independents Basketball France 60-55

O serie de sportivi ai echipei noastre s-au remarcat din punct de vedere statistic în această competiție.

 • Ștefan Grasu a ocupat locul 7 în clasamentul scorerilor, cu o medie de 21 ppg;
 • Tudor Somăcescu (născut în 2005, deci cu 5 ani mai mic decât categoria) a fost pe locul 4 în topul pasatorilor, cu 4.14 pase decisive în medie pe meci;
 • Modibo Diaby este liderul recuperatorilor, cu o medie de 13,5 mingi culese la panou în fiecare joc; Ștefan Grasu ocupă locul 6 în acest top, cu 9,5 recuperări pe meci;
 • Modibo Diaby este pe locul 4 în clasamentul eficienței, cu 24.25 unități în medie pe meci, iar Ștefan Grasu pe 9, cu 20,63;

Și din punct de vedere individual au existat sportivi U-BT remarcați:

 • Ștefan Grasu a înscris 37 de puncte în meciul cu BC Kolin, performanță cu care se clasează pe locul 5 în topul celor mai multe puncte marcate într-un meci; tot el este și pe locul 9, cu 35 de puncte în jocul cu Szolnoki;
 • Tudor Somăcescu are 8 pase decisive reușite în meciul cu BC Kolin, fiind pe poziâia a 4-a în top; Alexandru Turdean este pe locul 8 în acest clasament, cu 7 pase în jocul cu SKURU BASKET;
 • Modibo Diaby ocupă locurile 4 și 9 în topul recuperărilor reușite într-un meci, cu 16 (vs. SKURU) și, respectiv, 15 (vs. Rimini Crabs);
 • Ștefan Grasu și Modibo Diaby sunt pe locurile 8 și 9 în clasamentul eficiențelor maxime cumulate într-un meci, cu 38 (vs. BC Kolin) și, respectiv, 37 (vs. SKURU);
 • Ștefan Grasu este pe locul 5 în topul punctelor marcate în total în competiție, cu 168;
 • Tudor Somăcescu are un total de 29 de pase decisive, fiind pe locul 7 în clasament;
 • Ștefan Grasu este pe locul trei în top-ul recuperărilor totale, cu 76;
 • Ștefan Grasu este pe locul 6 în clasamentul eficienței totale, cu 165 de unități;

Lotul cu care U-BT a abordat European Youth Basketball League, categoria Junior, este compus din sportivii Darius Coste, Alexandru Pașca, Dan Sucală, Alexandru Turdean, Balazs Marton Bencze, Paul Călugăreanu, Alexandru-Cristian Drăgan, Dragoș Lungu, Andrei Sfîrlea, Tudor Ștefan Somăcescu, David Zăpârțan, Răzvan Andrei Boboș, Andrei Dardai, Modibo Diaby, Ștefan Grasu și Vlad Nistor. 

Cu rezultatele din prima fază, U-BT s-a calificat în Play-Off-ul competiției de pe locul secund în Grupa A. Jocurile acestei faze erau programate să se dispute în perioada 26-28 martie la Pecs, în Ungaria, însă au fost amânate din cauza pandemiei de coronavirus. 

Vom comunica decizia organizatorilor în privința disputării următoarelor meciuri deîndată ce aceasta va fi disponibilă. 

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit ClujIzvoarele Calimani