Dragoș Lungu, principalul remarcat în meciul pierdut cu Ucraina la U18

România a suferit o nouă înfrângere la FIBA European Challenger U18. Echipa noastră a fost depășită de reprezentativa similară a Ucrainei, scor 68-63. Baschetbaliștii tricolori au un bilanț de o victorie și două rezultate negative.

Ucraina a condus după primul sfert cu 23-18, dar ne-am revenit până la pauză, atunci când tabela indica 40-39 în favoarea adversarilor. Ascensiuna noastră s-a datorat prestației avute de Dragoș Lungu, care a punctat nestingherit pe parcursul actului secund. Ucraina a fost mai inspirată însă la revenirea pe parchet și a încheiat meciul în notă pozitivă.

Dragoș Lungu s-a remarcat prin 25 de puncte, 7 recuperări și 2 pase decisive. Luca Colceag a izbutit 5 puncte și 10 recuperări. Tudor Șomăcescu, David Lăpuște și Darius Coste nu au punctat pe tabela de marcaj.

România încheie grupa pe poziția a treia și va fi angrenată în lupta pentru ocuparea locurilor 5-7. Adversarul îl vom afla în această seară.