Victorie cu două overtime-uri pentru U-BT 1, înfrângere pentru mezini

Echipele noastre de Under 16 au început în forță Turneul Final, ce se desfășoară în această perioadă la Sighetu Marmației, în organizarea CSȘ.

În Grupa A, U-BT 1, antrenată de Mihai Popa, Simona Mușat și Grunwald Gyorgy, a început cu un meci de foc, cu gazda turneului, CSȘ 1 Sighetu Marmației. Meciul a fost unul atât de echilibrat, încât au fost nevoie de două reprize de prelungiri pentru a se stabili învingătoarea.

Echipa cea mai puternică mental a fost U-BT 1, care s-a impus cu 104-97 (26-13, 26-28, 20-19, 13-25, 8-8, 11-4)
Marcatori U-BT 1: Lungu 34 (7 rec., 5 p.d., 1 int.), Brie 26 (10 rec., 6 p.d., 1 int.), Văleanu 18 (9 rec., 3 p.d., 6 int.), Grecan 14 (13 rec., 2 p.d., 1 int.), Apostol 4 (2 rec., 4 int.), Prodan 4, Trifu 3 (2 rec., 3 p.d., 1 int.), Rus 1 (3 rec.), Dascălu (3 rec., 1 p.d., 1 int.).

În celălalt meci al grupei, Steaua CSM EximBank București a depășit pe ACS 4Sports Agronomia, scor 73-63.

Astăzi, U-BT 1 va juca cu 4Sports Agronomia de la ora 13, iar Sighetu Marmației va da piept cu Steaua CSM EximBank, de la ora 17.

U-BT 2, antrenată de Horia Pascu și Sergiu Popa și având în componență jucători cu un an mai mici decât categoria, au debutat foarte curajos în compania bucureștenilor de la BC Slam.

Băieții noștri au evoluat foarte curajos și au stat lipiți de adversar până în minutul 39, consemnându-se nouă egalități și tot atâtea schimbări de lider.

În ultimele momente ale jocului, bucureștenii au fost mai limpezi și și-au însușit victoria, scor 82-75 (18-23, 19-15, 20-17, 25-20).

Pentru U-BT 2, au înscris Todea 26 (5 rec., 8 p.d., 3 int.), Cârcoană 19 (11 rec.), Domocoș 8 (4 rec., 1 p.d.), Mariș 8 (1 rec., 4 p.d.), Rotaru 6 (7 rec., 7 p.d., 2 int.), Cîmpean 4 (2 rec., 3 p.d., 2 int.), Orban 4, Divoiu (1 rec.), Crainic (1 rec.).

În celălalt meci, CSȘ Târgoviște a trecut fără probleme de Cuza Sport Brăila, scor 86-42.

Astăzi, U-BT 2 întâlnește în primul meci al zilei pe CSȘ Târgoviște, iar Cuza Sport Brăila va juca cu Slam București.