U16: U-BT 2 pierde derby-ul cu CSȘ 1 Sighet

U-BT 2, antrenată de Horia Pascu și Sergiu Popa, a pierdut la mare luptă meciul din etapa a 7-a a Grupei 6 din cadrul Fazei de Calificare, adversară fiind prima echipă a clubului maramureșean CSȘ Sighet.

Băieții noștri au fost scuturați bine în debutul jocului de adversari, care au venit la Cluj-Napoca hotărâți să spele rușinea din etapa a doua, când au pierdut pe teren propriu în fața U-BT 2 la o diferență de trei puncte.

În primele minute, oaspeții au pus rapid pe tabelă o diferență ce a ajuns chiar și la 16 puncte, însă, încet-încet, U-BT 2 a redus din handicap. La pauză, diferența era de 7 lungimi, 38-45, însă sfertul al treilea a consemnat o revenire furibundă a baschetbaliștilor noștri.

Cu 5 minute înainte de final, tabela de marcaj din Sala Polivalentă B consemna egalitate la 70, iar oaspeții păreau să aibă plumb în ghete, obosiți fiind din cauza băncii scurte.

Câteva imprecizii la finalizare ale echipei noastre au reaprins speranța pentru sigheteni, care au avut mintea mai limpede în ultimele secunde și au învins la o diferență mai mare decât în tur, asigurându-și prezența în faza următoare a competiției.

U-BT 2 Cluj-Napoca - CSȘ 1 Sighet 81-88 (20-30, 18-15, 25-20, 18-23)

În celălalt joc al etapei a 7-a, U-BT 1 a spulberat echipa a doua a CSȘ Sighet, scor 101-32 (28-4, 27-9, 22-8, 24-11)