imagine articol

U16: Parcursul echipelor calificate la Turneul Final

Federația Română de Baschet a stabilit echipele participante la Turneele Finale ale Campionatelor Naționale juvenile, pe baza rezultatelor înregistrate până la întreruperea competițiilor cauzată de pandemia de coronavirus.

Echipa noastră de Under 16, antrenată de Horia Pascu (principal), Sergiu Popa și Mihai Racovițan (secunzi), a reluat pregătirea (detalii AICI), urmând să participe la Turneul Final alături de echipele ABC Leii București, LPS Bihorul CSM Oradea, CS Otopeni, CSȘ Nr. 4 București, Dinamo CSȘ 6 București, ABC Laguna București și CSȘ Târgoviște.

Foto: Federația Română de Baschet

Dintre participantele la Turneul Final, echipa noastră a jucat până acum cu LPS Bihorul CSM Oradea, Dinamo, Laguna și CSȘ Târgoviște, înregistrând următoarele rezultate:

Faza Semifinală

·        CSS Târgoviște - ACS U-BT Cluj-Napoca 43-63

·        ABC Laguna București - ACS U-BT Cluj-Napoca 93-66    

·        CS Dinamo CSS Nr 6 București - ACS U-BT Cluj-Napoca 84-64       

Faza 1    

·        LPS Bihorul CSM Oradea - ACS U-BT Cluj-Napoca    76-58    

·        ACS U-BT Cluj-Napoca - LPS Bihorul CSM Oradea    86-92    

Iată parcursul echipelor calificate, consemnat până la întreruperea campionatului:

·        Dinamo CSȘ 6 București

o   Faza 1: 4/0; Faza 2:6/0; Faza Semifinală: 5/0; Total: 15/0

·        ABC Leii București

o   Faza 1: 6/0; Faza 2: 4/2; Faza Semifinală: 5/0; Total: 15/2

·        LPS Bihorul CSM Oradea

o   Faza 1: 6/0; Faza 2: 5/1; Faza Semifinală: 3/2; Total: 14/3

·        CSȘ Nr. 4 București

o   Faza 1: 6/0; Faza 2: 5/1; Faza Semifinală: 2/3; Total: 13/4

·        ABC Laguna București

o   Faza 1: 5/1; Faza 2: 4/2; Faza Semifinală: 4/1; Total: 13/4

·        U-BT Cluj-Napoca

o   Faza 1: 4/2; Faza 2: 5/1; Faza Semifinală: 3/2; Total: 12/5

·        CS Otopeni

o   Faza 1: 5/1; Faza 2: 4/2; Faza Semifinală: 3/2; Total: 12/5

·        CSȘ Târgoviște

o   Faza 1: 4/2; Faza 2: 3/3; Faza Semifinală: 2/3; Total: 9/8

Așadar, Dinamo CSȘ 6 București este singura participantă care nu a cunoscut gustul înfrângerii în acest sezon, celelalte combatante cedând între două și opt meciuri, respectiv Leii București două înfrângeri (ambele în Faza a 2-a), LPS Bihorul CSM Oradea trei eșecuri (unul în Faza a 2-a și două în Faza Semifinală), CSȘ 4 și Laguna câte patru meciuri pierdute, în timp ce echipa noastră și CS Otopeni au câte cinci. Cel mai greu campionat l-a avut CSȘ Târgoviște, care a bifat opt jocuri pierdute.

Lotul înscris de U-BT în acest sezon este format din sportivii Flaviu Călin Abrudean, Andrei Ioan Cupșa, Andrei Lucian Dardai, Victor Dascăl, Octavian Andrei Fărcaș, Vladimir Georgescu, Luca Dianu Gorcea, Robert-Cristian Haba, Radu Hanga, Rareș Irimia, David Călin Lăpuște, Dragoș Lungu, David Maier, Mihai Cristian Marcu, Mihnea-Toma Morar, Andrei Pallo, Vlad Petruț, Dragoș Pop și Tudor Ștefan Somăcescu. 

Cel mai probabil, Turneul Final al categoriei Under 16 va avea loc în perioada 12-16 august, locațiile nefiind încă stabilite. 

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit Cluj