U16: Doua infrangeri consecutive pentru Romania

Dupa ce in meciul de debut la "europene" au depasit Luxemburgul, tricolorii au cedat in cea de-a doua partida in fata Angliei, scor 47-68 (12-20, 13-18, 10-16, 12-14), intr-o partida disputata joi, 21 august. Juniorul U-Mobitelco, Andrei Muresan (foto, in aparare) a jucat 24 de minute, acumuland un punct, o recuperare si doua pase decisive. In fine, in cea de-a treia partida disputata de Romania la CE, tricolorii au pierdut cu Belgia, scor 42-64 (6-18, 13-11, 11-21, 12-14). Andrei Muresan a evoluat aproape 18 minute, reusind o recuperare si trei pase decisive.In urma acestor rezultate, Romania acumuleaza o victorie si doua infrangeri si se indeparteaza de primele doua locuri din Grupa A, locurile ce asigura accederea in competitia pentru locurile 1-8. Urmatorul meci al jucatorilor nostri va avea loc maine, cu incepere de la ora 15.15, in compania Scotiei, urmand ca poimaine sa aiba loc ultimul meci din faza grupelor, cu Estonia, incepand de la ora 22.