U-BT 2 pierde cu gazdele de la Sighet și joacă pentru 7-8

U-BT 2, antrenată de Horia Pascu și Sergiu Popa, au avut din nou un meci excepțional, de această dată în compania gazdelor de la CSȘ 1 Sighet. Sportivii noștri au început meciul în forță, reușind să își construiască rapid un ecart de 14 puncte, în fața unei echipe maramureșene parcă anesteziată (scor 15-1, min. 6).

Sighetenii și-au revenit repede și, până la finalul sfertului, anulaseră cea mai mare parte a ecartului.

Următoarele trei sferturi au fost caracterizate de egalitate, echipele fiind în cea mai mare parte a timpului despărțite de cel mult o posesie.

Pe finalul jocului, Sighetul a fost parcă mai matură, cu un Cipri Albu hotărât să nu cedeze victoria și a contat și precizia la aruncările libere.

U-BT 2 Cluj-Napoca - CSȘ 1 Sighetu Marmației 71-73 (21-19, 15-18, 19-19, 16-17)
Marcatori U-BT 2:
Todea 20 (4 rec., 7 p.d., 4 int.), Cârcoană 13 (15 rec., 2 p.d., 1 int., 1 capac), Mariș 11 (3 rec., 4 p.d., 1 int.), Orban 8 (2 rec., 1 p.d.), Rotaru 7 (5 rec., 3 p.d., 5 int., 1 capac), Domocoș 5 (6 rec., 1 p.d.), Cîmpean 4 (4 rec., 1 p.d., 2 int., 1 capac), Crainic 3 (1 p.d.), Divoiu (1 rec.). A mai jucat Mocian.

În celălalt meci al Grupei 5-8, 4Sports Agronomia București a cedat în fața celor de la Cuza Sport Brăila.

Astfel, U-BT 2 va juca cu 4Sports Agronomia pentru locurile 7-8, astăzi de la ora 17, în timp ce Cuza Sport va da piept cu CSȘ 1 Sighet pentru locurile 5-6, cu începere de la ora 19.