imagine articol

Înfrângere în meciul de debut pentru juniorii U16

A început campionatul și la categoria U16, iar U-BT a întâlnit-o acasă pe LPS Târgu Mureș. Din păcate, juniorii noștri au acumulat o înfrângere, scor 63-52.

Meciul s-a desfășurat însă sub semnul echilibrului, iar baschetbaliștii lui Sergiu Popa au arătat momente bune de joc. Din păcate, ultimele minute au fost cruciale, LPS Târgu Mureș gestionând cu mai multă luciditate atacurile din finală.

Campionatul Național U16 se desfășoară sub forma unor etape, cu un singur meci. Conform programului, U-BT ar trebui să o înfrunpte pe CSU Andu Sibiu, însă trupa de pe Cibin are meciuri în EYBL. Drept urmare, jocul va fi, cel mai probabil, reprogramat.

Sergiu Popa, antrenor U-BT U16

A fost un meci disputat, echilibrat în cea mai mare parte, pe care l-am pierdut în ultimele minute. Mă bucur că băieții au avut o atitudine pozitivă, potrivită pentru un joc oficial și vreau să îi felicit pentru efortul depus.