Akos Szentuti și Rareș Trandafir și-au încheiat participarea la Campionatul European

Ultimele meciuri ale Campionatului European U16, rezervat Diviziei B, au avut loc sâmbătă, la Sofia. România s-a clasat pe locul 15, după ce a învins reprezentativa similară a Cehiei cu scorul de 83-75.

Tricolorii au condus cu 2 puncte la finalul sfertului întâi, apoi avantajul nostru a crescut până la pauză. Cehii s-au ținut aproape, dar am reușit să încheiem meciul în notă pozitivă grație prestației lui Denis Bădălău.

În acest meci au evoluat și cei doi jucători de la Academia U-BT. Este vorba despre Akos Szentkuti și Rareș Trandafir. Akos a reușit 6 recuperări, 3 intercepții și 2 pase decisive, în vreme ce Trandafir a izbutit o recuperare. Nicinul nu a punctat însă pe tabelă.

Chiar și așa, Szentkuti a încheiat turneul cu medii de 4.5 puncte, 4.0 recuperări și 3.0 pase decisive. În schimb, Rareș s-a evidențiat cu statistici de 1.5 puncte și 1.0 recuperări.

România a izbutit 4 victorii și tot atâtea eșecuri la Campionatul European. Întrecerea a fost câștigată de către Germania.