imagine articol

Juniorii U15 au disputat primele meciuri din acest sezon

Primele meciuri din acest sezon la categoria U15 s-au desfășurat în weekend-ul trecut la BTarena din Cluj-Napoca. Două formații ale clubului nostru au participat la întrecere, iar ACS U-BT 1 Cluj-Napoca, echipă pregătită de Mihai Popa, a terminat grupa pe primul loc, cu 4 victorii din 4. Pe locul doi s-a clasat ACS U-BT 2 Cluj-Napoca, prin cele 2 succese și 2 eșecuri.

Sâmbătă dimineața, ACS U-BT 1 Cluj-Napoca a depășit-o pe ACS U-BT 2 Cluj-Napoca, scor 125-38. Ulterior, elevii lui Mihai Popa au trecut de LPS Bihorul Oradea cu 118-36. Ziua de duminică a adus o nouă întâlnire cu LPS Bihorul, pe care ACS U-BT 1 a câștigat-o fără emoții, 110-47. Ultimul meci al zilei a oferit o dispută clujeană, între cele două reprezentante ale clubului nostru. ACS U-BT s-a impus cu 127-55.

În schimb, baschetbaliștii Simonei Mușat și-au adjudecat două victorii la mare luptă cu LPS Bihorul Oradea. Sâmbătă, ACS U-BT 2 Cluj-Napoca a ieșit învingătoare, scor 70-68, iar duminică tabela indica 81-67 în favoarea noastră. 

Pentru această categorie, următorul turneu va fi în 12 aprilie. 

Mihai Popa, antrenor principal U-BT U15

Dacă ne uităm după rezultate, putem spune că am avut un turneu destul de ușor. Am încercat să îi motivez cum am putut. Am văzut că nu erau 100% concentrați, considerând, poate, că partidele sunt mult prea ușoare. Le-am transmis că nu mă interesează rezultatele, ci vreau să văd cum punem în practică lucrurile exersate la antrenamente. Mă bucur foarte mult că le-am dat minute la toți jucătorii și sunt mulțumit de fiecare dintre ei. 

HAIDE "U"
0

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit Cluj