Zach Hankins o conduce pe U-Banca Transilvania spre o victorie clară în Giulești

U-Banca Transilvania a oferit o nouă demonstrație de forță sâmbătă seara, mergând ca acceleratul spre victoria cu numărul patru în actualul sezon al Ligii Naționale. Clujenii s-au implus clar împotriva Rapidului, scor 91-75, iar Zach Hankins a făcut un meci mare, totalizând nu mai puțin de 31 de puncte.

Doar primul sfert a fost unul echilibrat, rapidiștii încercând să demonstreze că nu întâmplător erau neînvinși. Apoi, trupa lui Mihai Silvășan și-a impus ritmul, în special în spațiul de trei secunde, acolo unde Zach Hankins n-a avut adversar. Pivotului american i-au ieșit toate procedeele și a copleșit defensiva adversarilor. Zavier Simpson a jucat la rândul său cu intensitate și ne-a desprins la 30-43, apoi am intrat la cabine sub adăpostul a 15 puncte, 32-47.

După pauză, U-Banca Transilvania a menținut un ritm ridicat. Adam Mokoka a făcut spectacol prin dunk-urile sale, în timp ce Hankins a continuat să contribuie cu puncte. Practic, Zach a ratat doar 3 aruncări din 16 încercări, iar la libere a fructificat toate cele 5 aruncări. Ardelenii au terminat sfertul 3 cu 18 puncte avantaj și nu au întâmpinat probleme nici în ultimele 10 minute de joc.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

A fost un meci bun ca intensitate, am jucat cu o echipă care era neînvinsă. Ei aveau încredere prin prisma victoriilor obținute, dar ne-am făcut treaba bine. Majoritatea jucătorilor s-au achitat de sarcini și au depus efortul necesar pentru a câștiga fără mari emoții. Ne bucurăm pentru victorie, mergem mai departe și ne concentrăm asupra partidei cu Veneția.

Zach Hankins, jucător U-Banca Transilvania

Am jucat împotriva unei echipe bune, așa că am știut că trebuie să tragem tare. Deși ne aflam la al patrulea meci consecutiv în deplasare, a trebuit să ne păstrăm concentrarea și să nu cedăm. Rapid are jucători de calitate, însă ne-am descurcat. Am știut că trebuie să mă concentrez, am găsit energie în sfertul întâi și mi-am dat seama că trebuie să transmit acest lucru mai departe. Am avut o serie de aruncări bune, colegii punându-mă în valoare. Este foarte ușor să joci alături de coechipieri atât de talentați. Au creat numeroase șanse și ne-am găsit o identitate proprie pe teren. Am pasat mingea și am practicat un baschet fantastic. Într-adevăr a fost un meci foarte bun pentru mine statistic, dar eu mă bucur de felul cum am jucat împreună, ca o adevărată echipă. Am recuperat foarte bine și ne-am apărat pe măsură.