Victorie la Voluntari pentru jucătorii noștri. Silvășan: „Sperăm să fie meciul care ne va ajuta la încredere, în vederea partidelor viitoare”

După înfrângerile din debutul de sezon, U-Banca Transilvania avea nevoie de o victorie de moral. Aceasta a venit în urma unui joc bun prestat vineri seara, la Voluntari. Campionii României s-au impus cu scorul de 102-87, într-o confruntare disputată pe parchetul Sălii Sporturilor Gabriela Szabo.

Deși au avut un meci miercuri seara și au ajuns în țară joi, baschetbaliștii lui Mihai Silvășan nu au arătat semne de oboseală. Din contră, jucătorii noștri, îmbrăcați în echipamente roz pentru a marca lupta împotriva cancerului la sân, au oferit o prestație consistentă. Primele minute au fost echilibrate, apoi Patrick Richard ne-a desprins la 13-20. Am continuat să strălucim din punct de vedere ofensiv, astfel că am înscris 30 de puncte în primul sfert.

În actul al doilea ne-am remarcat prin precizia la aruncări, așa că Adam Mokoka, Sasu Salin și Zavier Simpson au înscris de la mare distanță. În cele din urmă, am intrat la cabine sub adăpostul a 18 puncte, 38-56. Ardelenii și-au menținut intensitatea și la revenirea de la cabine, iar Zavier Simpson a luat partida pe cont propriu în sfertul trei. Fundașul american a copleșit defensiva adversarilor și a mers adesea până în coș, făcând spectacol. Drept dovadă, nu am cedat în niciun moment și am depășit borna de 100 de puncte marcate.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Un meci mai reușit din punctul nostru de vedere, mingea a mers foarte bine. Am fost agresivi în atac, am atacat mult spațiul de trei secunde și am reușit să pasăm afară, pentru a putea arunca de trei puncte. Am avut 30 de assist-uri, am marcat bine de trei puncte. Ne bucură acest aspect și sperăm să fie meciul care ne va ajuta la încredere, în vederea partidelor viitoare. Mergem înainte și muncim în continuare!