imagine articol

Victorie în primul meci amical din Serbia

După o pauză de mai bine de șase luni, U-Banca Transilvania a disputat un nou meci. Formația noastră s-a impus în fața sârbilor de la Borac Čačak, într-un joc de pregătire disputat în această seară. Echipa clujeană s-a impus cu scorul de 86 la 82.

În primul sfert, U-Banca Transilvania a condus cu 26-22. Adversarii au limitat diferența până la pauză și au intrat chiar la cabine în avantaj, 46-45. În cele din urmă, la finalul sfertului trei, alb-negrii aveau șapte puncte avantaj, 64-57. Nu am mai cedat teren și am câștigat în cele din urmă la patru puncte diferență.

Prin cele 15 puncte, Patrick Richard a fost cel mai bun marcator al învingătorilor. Justin Edwars și Andrija Stipanović au totalizat câte 13 puncte, iar Karel Guzman și Donatas Tarolis au contribuit cu câte 9 puncte. Gregory Vargas, Néstor Colmenares și Sánta Szabolcs au pus pe tabelă 7 puncte.

Marți, U-Banca Transilvania o va înfrunta la Belgrad pe Partizan.