Victorie în primul meci al finalei

U-Banca Transilvania a început cu dreptul finala Ligii Naționale. Formația noastră a învins-o pe CSM CSU Oradea miercuri seara. Într-o atmosferă electrizantă creată de suporterii alb-negrii, baschetbaliștii pregătiți de Duško Vujošević și Mihai Silvășan s-au impus cu 73-62. Jocul cu numărul doi este programat vineri, tot de la ora 20:00.

După o pauză de patru ani, U-Banca Transilvania a ajuns din nou în ultimul act al campionatului. În mod firesc, miza și-a spus cuvântul asupra evoluției ambelor formații. Combatantele au pus accent mai mult pe apărare, iar fazele spectaculoase au trecut în plan secund. Richiard și compania au fost mai inspirați la finalul primului sfert, atunci când tabela indica 18-15. Ulterior, la pauză, U-Banca Transilvania a condus cu 29-26.

Repriza a doua a fost mult mai bogată în reușite pe tabela de marcaj. După ce nu a strălucit în prima parte, Patrick Richard a reușit să puncteze în momentele cheie. Mai exact, doar în sfertul trei, Richard a totalizat 8 puncte. Pe finalul actului trei, Richard a dus scorul la 57-47. Alb-negrii au prins elan, au fost atenți la recuperare și s-au descurcat eficient în atac. Donatas Tarolis a excelat din nou, pe când Karel Guzman ne-a desprins la 15 puncte, 70-55, cu patru minute înainte de final. Oradea nu a mai avut forța să revină, așa că U-Banca Transilvania are 1-0 la general.

Donatas Tarolis, jucător U-Banca Transilvania

A fost un meci foarte fizic, ambele echipe au tras din greu să obțină victoria. Noi am făcut o treabă mai bună din punct de vedere defensiv. I-am ținut la 62 de puncte, ceea ce a fost foarte bine. Meciul a fost intens, am avut energie în apărare și am respectat indicațiile primite. În primul sfert am fost puțin stresați, moi aș spune. Ambele echipe își doreau să joace foarte bine. În repriza a doua ne-am relaxat și ne-am găsit mai bine în atac. A fost un meci bun și pentru mine, dar victoria este mult mai importantă. Trebuie să mai joc bine încă două meciuri și să aducem trofeul împreună. Fanii au fost incredibili, sunt al șaselea jucător. Ne ajută și ne sprijină în permanență.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

Apărarea a fost la un nivel înalt pentru noi. Cu această apărare am câștigat meciul. În repriza am ieșit la rampă și în atac, dar apărarea ne-a oferit mai multe șanse de a înscrie. Cu această mentalitate trebuie să începem și jocul următor și să facem viața cât mai grea echipelor adverse. Pur și simplu suntem într-o situație mai bună decât dacă am fi pierdut. Nu înseamnă absolut nimic, putem sta aici peste două zile și să vorbim despre 1-1 la general, ceea ce nu ar fi bine. Sau să vorbim despre 2-0, un lucru mai pozitiv. Victoria înseamnă un mic pas în față, dar trebuie să continuăm în aceeași notă.