imagine articol

Victorie dedicată lui Patrick Richard. U-Banca Transilvania o învinge pe Hapoel Ierusalim și începe să lege succesele în BKT EuroCup

U-Banca Transilvania a învins una dintre echipele de top din grupă, Hapoel Ierusalim. Miercuri seara, echipa și fanii noștri au trecut de la agonie la extaz, tabela indicând la final 81-73 în favoarea clujenilor. Spunem agonie deoarece Patrick Richard s-a accidentat grav în primul sfert și a ajuns la spital, însă pe de altă parte, alb-negrii au reușit să se impună în Bulgaria.

Principalul aspect pe care l-au avut în vedere jucătorii noștri a fost să îl stopeze cât mai mult posibil pe fundașul Harper. Acesta era, înaintea partidei, cel mai bun marcator din BKT EuroCup. Americanul n-a fost prea vizibil în debutul meciului, în vreme ce U-Banca Transilvania a punctat eficient de la mare distanță. Ne-am desprins imediat la 11-14, apoi am terminat sfertul întâi în avantaj, scor 22-26.

Alb-negrii au continuat să ofere un ritm ridicat al jocului, deși n-au înscris în primele două minute și jumătate din actul secund. Zach Hankins ne-a descătușat cu un slam-dunk în forță și am gestionat ulterior perfect acțiunile desfășurate pe tranziție ofensivă. Kevin Hervey a fost adesea prezent la finalizare, iar Guzman a marcat pentru 30-39. Mai târziu, am intrat la cabine sub adăpostul a 8 puncte.

Kevin Hervey a strălucit în atac și după pauză, distanțându-ne la 46-55. Harper și-a intrat în rol și a apropiat-o pe Hapoel, numai că am putut compensa imediat. Mokoka a contribuit prin mai multe acțiuni individuale, în timp ce Guzman nu a ridicat piciorul de pe pedala de accelerație, ajutându-ne să ajungem la o diferență oarecum liniștitoare, 67-75, cu două minute rămase până la final. U-Banca Transilvania a gestionat mai bine și ultimele secunde, astfel că a izbutit un rezultat pozitiv.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Sunt foarte fericit că am obținut această victorie în deplasare. Este al doilea meci în deplasare pe care îl câștigăm în EuroCup. Nu este ușor să câștigi aici, într-o sală grea, împotriva unei echipe foarte bune. Ei au jucători care pot să facă diferența. Cred că am făcut o treabă foarte bună în apărare, dar și la recuperare. În atac am pierdut multe mingi, ceea ce putea să ne coste. Este o victorie mare și asta contează. În schimb, Patrick Richard a suferit o dublă fractură la mână. Este o veste extrem de proastă, dar trebuie să mergem mai departe și să ne luptăm în continuare, ca o adevărată echipă. Accidentarea lui Pat a fost o motivație în plus pentru echipă, băieții chiar spuneau la pauză că trebuie să câștigăm pentru el. Vom vedea ce este de făcut, dar nu este o veste deloc bună. Mergem mai departe, trebuie să arătăm caracter și dorință, așa cum am făcut și astăzi.