Victorie cu Muresul in ultima etapa a turului

U-Banca Transilvania - BC Mures 75-73 (18-12, 19-11, 12-21, 26-29)Marcatori:U-Bnaca Transilvania: Silvasan 26 (6X3, 2 rec., 1 p.d., 1 int.), Barnette 12 (7 rec., 3 p.d., 2 int., 1 capac), Millage 12 (3 rec., 2 p.d., 1 int., 1 capac), Hargrove 9 (6 rec., 3 p.d., 1 int.), Baciu 6 (7 rec., 1 p.d., 1 capac), Lalovic 6 (2 rec., 1 p.d.), Mandache 4 (1 p.d., 1 int.), Jucan (1 rec., 1 int.), Cuic (2 p.d.).BC Mures: Gajovic 17 (10 rec.), Ivanovic 17 (6 rec., 3 p.d.), Ceskovic 13, Adamovic 11 (6 rec., 8 p.d.), Peciukas 11, Barro 2 (7 rec.), Capusan 2 (3 rec.).

Marcel Tenter: "Aceleasi emotii pe care le-am trait si in alte meciuri. Sunt, insa, emotii pozitive dupa acest meci, ma bucur ca am reusit sa ne invingem frica pe care am avut-o pe finaluri si sa avem mai multa incredere in munca noastra. De ieri, atmosfera de Craciun s-a instalat in sanul echipei noastre si, dupa ce ne-am vazut la carma meciului, am crezut ca e gata si ca s-a incheiat, insa asa cum Muresul a ratat in primele doua sferturi mai toate situatiile clare de a marca, exact la fel au marcat in sferturile trei si patru! Ni s-a dereglat atunci ritmul de joc, dar sunt fericit ca am castigat in cele din urma, am luat cateva decizii, atat in aparare, cat si in atac, in ultimele doua minute, salutare. Vreau sa dedic aceasta victorie suporterilor nostri, care cred ca au asteptat destul ca aceste lucruri sa se intample. Le urez tuturor «Sarbatori Fericite!» si sa ne intalnim sanatosi in anul care vine. Noi ne reunim peste cateva zile, pozitia pe care suntem in clasament nu ne permite sa luam o pauza prea mare. Este posibil sa mai vina si jucatori noi, insa nu este atat de simplu, trebuie sa se intample mai multe lucruri pentru ca totul sa iasa bine".Mihai Silvasan: "Din pacate s-a repetat scenariul cu caderea din sfertul trei, insa de aceasta data am jucat cu o echipa buna. Credeti-ma, insa, cu toate greselile pe care le-am facut, dintr-un punct de vedere ma bucur mai mult ca am castigat asa, decat sa fi invins la peste douazeci de puncte. Victoriile de acest gen cladesc caracterul unei echipe, am aratat ca putem lupta, am avut un moment greu cand s-au dus la patru puncte in ultimul sfert si ma bucur foarte mult ca am aratat caracter si am revenit si am castigat meciul. E binevenita aceasta pauza, aveam nevoie de ea, cel putin eu aveam mare nevoie. Ne vom reintalni in 29 sau in 30 si vom reincepe munca, avem foarte mult de lucru si sper ca returul sa ne prinda intr-o forma sportiva foarte buna. Sunt foarte increzator in anul 2015, suntem pe o panta ascendenta, eu cred in grupul acesta de baieti, ne vom reveni si vom face o figura foarte frumoasa. Le urez tuturor fanilor «Sarbatori Fericite»!".