U-Banca Transilvania o răpune pe Peristeri și va disputa finala turneului de calificare

Tabela indică 73-72 în favoarea celor de la Peristeri, cu două minute și jumătate până la fluierul final. Patrick Richard se înalță și aruncă de trei puncte, mingea lovește puternic inelul și refuză să ajungă la destinație. Elijah Stewart vede aruncarea, anticipează o ratare și țâșnește spre coș, scăpând de marcajul adversarului. Cu o detentă impresionantă, Stewart izbutește un slam-dunk în forță. Acasă, la Cluj-Napoca, suporterii noștri își dau seama că au asistat la faza meciului. Însă recitalul lui Stewart continuă. Apărat la sânge, Stue scutură plasa de la mare distanță pentru 77-73. Apoi reușește o intercepție vitală, iar Patrick Richard toarnă plumb în picioarele grecilor printr-o reușită din spatele arcului de cerc. Aflat pe bancă, fundașul Josh Haggins se uită înmărmurit, pe când Moreira conștientizează că grecii au ratat primul obiectiv. U-Banca Transilvania mărșăluiește spre o victorie mare în apropiere de Acropole, scor 84-74.

Totuși, confruntarea s-a câștigat grație unui efort remarcabil depus de băieților noștri. După ce Stewart a inaugurat confruntarea, startul de meci ne-a aparținut, iar Andrija Stipanović ne-a desprins la 8-2. Stefan Birčević ne-a distanțat la 19-13, așa că am terminat sfertul în avantaj. Ulterior, Luca Colceag a marcat pentru 22-13, moment în care antrenorul Sotirios Manolopoulos a ținut să își trezească băieții. Intrat ca rezervă, Yanick Moreira și-a demonstrat valoarea și a ajutat-o pe Peristeri să revină. Mai mult, elenii au intrat la cabine sub adăpostul unui punct, 40-39. Dincolo de punctele marcate, Patrick Richard a ieșit la rampă cu numeroase pase decisive. Drept dovadă, campionii României au impresionat la aruncările din interiorul semicercului. Gazdele s-au ținut totuși aproape până în actul decisiv, când am realizat un parțial de 12-0 și am pus punct duelului. U-Banca Transilvania se află la un succes distanță de grupele Basketball Champions League și o va înfrunta vineri pe Fribourg Olympic. Elvețienii au răpus-o miercuri pe KK Zagreb cu 76-67.

Elijah Stewart, jucător U-Banca Transilvania

Mă simt bine, ne-am luptat mult să obținem această victorie. Încă din primul sfert am început bine. Am întâlnit o echipă puternică, dar am luat deciziile potrivite. Este o victorie importantă pentru o viitoare calificare. Nu eram favoriți în fața celor de la Peristeri, însă am câștigat la 10 puncte diferență. Vom continua să muncim.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Este o victorie foarte importantă și reprezintă un pas în față spre calificare. Ne-am dorit mult acest lucru și am fost foarte concentrați. Știam care e obiectivul nostru și l-am urmărit pas cu pas. Am jucat cu o echipă bună, însă cred că am arătat un baschet mai bun din punct de vedere colectiv. Am beneficiat de coșuri importante de la Stewart, Richard și Katić. Au fost faze foarte bune pe final de meci, care au făcut diferența. Nu în ultimul rând, apărarea a fost foarte bună. Nu am lăsat decât 34 de puncte în ultimele două sferturi. Este admirabil acest aspect, luând în calcul faptul că Peristeri a evoluat acasă și are un lot valoros. Acum sperăm să ne recuperăm cât mai bine. Vineri vom juca cu Fribourg, care a învins-o pe Split. Noi am disputat un meci în plus, dar nu asta nu mai contează. Calificarea va fi pe masa. Le mulțumim fanilor că sunt alături de noi și că ne-au urmărit online. Sper să ne susțină în continuare și îi așteptăm în sală la viitoarele partide.

U-Banca Transilvania a demarat miercuri campania de abonamente pentru stagiunea 2021/2022. Toate informațiile sunt disponibile printr-un click AICI