
Sâmbătă, 25 octombrie, cu începere de la ora 14:00, U-Banca Transilvania o va întâlni pe KK Split, în a treia deplasare consecutivă din ABA League. Informații despre transmisiunea meciurilor din ABA League, pot fi citite AICI.
KK Split a luat naștere în 1945, reușind de-a lungul celor 80 de ani de când s-a înființat să devină una dintre cele mai importante echipe din fosta Iugoslavie și, totodată, din Europa. În perioada 1989-1991, Split a atins apogeul, reușind să câștige de trei ori la rând FIBA European Champions Cup, echivalentul Euroligii în zilele noastre. În vitrina cu trofee se mai adaugă și două titluri FIBA Korac Cup, șase campionate și cinci cupe ale Iugoslaviei, un titlu și cinci cupe ale Croației.
Este pentru a doua oară în istoria clubului când galben-negrii evoluează sub numele KK Split, revenind la această denumire în 1997, după ce o folosiseră anterior între 1949–1967. De-a lungul timpului, echipa a mai evoluat sub numele KK Hajduk, KK Jugoplastika, KK POP 84, KK Slobodna Dalmacija și KK Croatia Osiguranje.
Andrija Stipanovic, unul dintre cei mai iubiți jucători de către fanii U-Băncii Transilvania, a făcut parte din lotul viitorilor noștri adversari, în perioada 2007-2009. Dino Rađa, Toni Kukoč, Ante Toni Žižić sau Ray "Sugar" Richardson sunt unele dintre cele mai sonore nume care au reprezentat formația din regiunea Dalmației de-a lungul anilor.
Sezonul trecut, KK Split a terminat pe 13 în ABA League, cu 9 victorii și 21 de înfrângeri. În actualul sezon, formația pregătită de Dino Repeša e pe ultimul loc în Grupa A, cu trei înfrângeri din tot atâtea meciuri.
Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania
Ne așteaptă un meci dificil, cu siguranță, ca orice meci din ABA League sau Eurocup. Toate echipele se luptă și au armele necesare pentru a reuși să câștige. Split este o echipă destul de competitivă pe teren propriu. Chiar dacă în ABA au 0-3, două din aceste trei meciuri au fost împotriva lui Partizan și Dubai, deci poziția lor din clasament este puțin înșelătoare. Noi suntem la fel ca la ultimul meci, cu tot lotul valid. Ne dorim foarte mult să câștigăm, mergem acolo să jucăm un baschet de calitate și sper să reușim victoria.
Jeffery Taylor, jucător U-Banca Transilvania
Urmează un nou meci în ABA, tot în deplasare, însă având în vedere că ultimul meci din EuroCup l-am jucat în fața fanilor, asta ne-a dat energie pentru un nou meci departe de casă. Știm că nu va fi ușor, Split este o echipă de tradiție și cu siguranță își doresc prima victorie din sezon. Mergem acolo cu gândul doar la victorie.