imagine articol

U-Banca Transilvania, aproape să o învingă pe Valencia. Silvășan: „Sunt mândru de felul cum am evoluat”

U-Banca Transilvania s-a luptat din răsputeri în fața Valenciei, dar în cele din urmă a suferit o înfrângere. Multipla campioană a BKT EuroCup a reușit să obțină o victorie la Cluj-Napoca, scor 105-96.

Cu peste 9.600 de suporteri în tribune, jucătorii noștri au început curajos partida disputată în fața uneia dintre favoritele întrecerii. Prin multă energie, Sasu Salin ne-a ajutat să egalăm la 9, marcând 5 puncte rapide. Adam Mokoka a adăugat mai târziu două coșuri înscrise la rând pentru 18-19, iar DeShawn Stephens a pus-o pe U-Banca Transilvania în avantaj, 22-19. Acela avea să fie începutul unei reprize excelente pentru Stephens, care a acoperit eficient spațiul de trei secunde.

Alb-negrii au câștigat primul sfert cu 22-19 și au continuat să rămână la cârma confruntării. În plus, Mihai Silvășan le-a transmis indicațiile importante jucătorilor, care au fost atenți la punctele forte ale adversarilor. Spre exemplu, defensiva noastră l-a oprit pe Ojeleye în prima repriză, în vreme ce pivoții nu le-au permis spaniolilor să bifeze recuperări ofensive. Aflat la prima partidă a sezonului în BKT EuroCup, Karel Guzman ne-a distanțat la 10 puncte, 32-22. Ulterior a venit o pătrundere în forță a lui Zavier Simpson, pentru 42-25. Până la pauză, Valencia s-a apropiat la 52-44.

La revenirea de la cabine, D.J. Seeley și Zavier Simpson au luat mai multe acțiuni pe cont propriu, păstrându-ne la o diferență de 10 puncte. În finalul sfertului trei, Valencia s-a apropiat pe tabelă grație unui joc consistent. Trupa lui Pedro Martinez a impresionat prin aruncările de trei puncte, în special în actul decisiv. Din păcate, fiecare reușită a noastră a fost urmată de un coș de la mare distanță din partea Valenciei. În ultimele minute, ibericii s-au desprins decisiv, rămânând astfel pe primul loc în grupa B.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Am fost foarte aproape de o victorie mare și sunt mândru de felul cum a evoluat echipa mea. Am arătat pasiune, dorință de victorie și spirit de luptă. Am ținut Valencia la doar 7 recuperări ofensive și toată lumea care urmărește puțin statisticile știe cât de buni sunt la acest aspect. Lupta a fost acolo, dar din păcate nu tot timpul baschetul este corect. Cred că meritam să și câștigăm. Totuși, când echipa adversă se numește Valencia și marchează 20 de aruncări din 40 de la trei puncte este greu să câștigi. Trebuie să mergem mai departe, să rămânem uniți, deoarece am arătat bine. A fost primul meci cu echipa în formulă completă. Mă bucur că a revenit Guzman, a făcut un meci bun. Trebuie să ne găsim o primă victorie în EuroCup și apoi să avem consistență. Urmează să vedem pe video ce s-a întâmplat pe final. La începutul meciului am ales să riscăm la unii jucători care aveau procentaje oarecum slabe de la trei puncte, cum ar fi Montero. Nu erau o echipă extrem de în formă la acest procedeu, iar dacă acum au marcat atât, înseamnă că lucrurile se puteau face mai bine. Acesta este sportul, trebuie să rămânem uniți, deoarece există potențial pentru a avea o echipă foarte bună. Mă încurajează mai mult evoluția echipei decât ce a spus Pedro Martinez la conferința de presă. Evident, e un antrenor mare în Spania, care are foarte multă experiență. Are experiență și în EuroCup, așa că îi mulțumesc pentru ce a spus. Noi trebuie să prindem încredere prin felul în care evoluăm. A fost un meci bun din punctul nostru de vedere și încrederea trebuie să fie puțin mai ridicată. O victorie ar fi crescut și mai mult moralul, însă acesta este sportul și poate că uneori nu meriți să pierzi.

Zach Hankins, jucător U-Banca Transilvania

Este greu să începi cu trei înfrângeri, dar trebuie să recunoaștem că e de abia începutul sezonului și am întâlnit echipe puternice. Am văzut că putem juca așa cum ne dorim, am avut energie și am pus pasiune. E un mare pas înainte, așa că vom continua să muncim. Este grozav că am avut toți jucătorii la dispoziție, a revenit Guzman, iar Pat și D.J. își intră în ritm. Este frustrant să pierzi pe final, însă trebuie să fim mândri. E un sezon lung, putem construi pe ce avem. Ne gândim la meciul de astăzi acum, iar de mâine o luăm de la capăt. A fost o atmosferă senzațională, fanii sunt pozitivi și ne sprijină. Chiar și așa, ei merită să vadă victorii. Ne vom strădui cât mai mult posibil să le obținem!