imagine articol

U-Banca Transilvania a plecat in Austria

Echipa de seniori a clubului nostru, U-Banca Transilvania a plecat in aceasta dimineata in Austria, unde va disputa doua partide de verificare cu formatiile Oberwart Gunners (Austria) si BC Körmend (Ungaria).Dorin Pintea: "Vor fi primele meciuri de verificare de cand am inceput pregatirile pentru noul sezon. Nu suntem inca in efectiv complet, jucatorii de la echipa nationala, Mihai Silvasan, Catalin Baciu si Andrei Mandache, dar si kinetoterapeutul Adrian Resteman se vor alatura echipei saptamana viitoare, ei primind cateva zile libere dupa campania de la lotul national. Vom incerca sa rulam intreg lotul si sa ne facem o impresie in special asupra jucatorilor straini adusi in vara. In al doilea rand, ne propunem sa luam pulsul campionatului Austriei, dupa cum se stie noi vom juca cu o echipa din aceasta tara in FIBA EuroChallenge. Sper sa fie doua partide bune si sa nu avem probleme cu accidentarile".Lotul de jucatori care a facut deplasarea in Austria: Branko Cuic, Miljan Medvedj, Boris Lalovic,  Zoran Cvjetkovic, Darius Hargrove, Sean Barnette, Michael Southall, Szabo Lorand, Mirel Dragoste, Wilhelm Brosser, Andrei Serban, Tudor Jucan.Antrenori: Dorin Pintea, Paul ChetreanuPreparator fizic: Filip Mihajlovic Kinetoterapeut: Razvan GhermanIata cateva informatii despre adversarele echipei noastre din acest week-end.Sambata, elevii lui Dorin Pintea vor da piept cu gazdele de la Oberwart Gunners. Clubul austriac a fost fondat in 1957, avand in palmares titlul de campioana a Austriei castigat in 2011. De asemenea, Oberwart a mai castigat de 3 ori Cupa Austriei, in 1995, 1999 si 2005. Sala in care isi desfasoara meciurile, aceeasi in care vor evolua si baietii nostri, esteSporthalle Oberwart, cu o capacitate de 2500 de locuri. Pana acum, in presezon, Oberwart a disputat un singur amical, cu echipa slovena Murska Sobota, incheiat cu victoria austriecilor, scor 68-43.La partida contra U-Banca Transilvania, austriecii ii vor putea folosi si pe ultimii sositi, sarbul Bogic Vujosevic si americanul Rakeem Buckles. Meciul va avea loc sambata, 30 august, cu incepere de la ora 20 (ora Romaniei).Adversarul nostru in meciul de duminica, BC Körmend (Ungaria) este de asemenea o echipa cu traditie, fiind infiintata in 1962. A castigat de trei ori campionatul maghiar (1987, 1996, 2003) si de sase ori Cupa Ungariei (1990, 1993, 1994, 1995, 1997, 1998).Extrema echipei Romaniei, Rolland Török este component al acestei formatii. La partida contra echipei noastre vor ajunge si jucatorii selectionati la lotul national al Ungariei, Ferencz Csaba si Tóth Norbert, precum si naturalizatul Marko Kolaric.Meciul cu Körmend va avea loc duminica de la ora 18.00 (ora Romaniei), tot in Austria.

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit Cluj