Toți jucătorii marchează în succesul clar cu CSM VSK Târgu Mureș

O singură zi de pauză au avut baschetbaliștii noștri, care au întâlnit-o vineri în Liga Națională pe CSM VSK Târgu Mureș. Nu s-a pus problema învingătoarei, astfel că U-Banca Transilvania a obținut un succes, scor 100-76. Clujenii rămân în continuare neînvinși în campionat!

Mureșenii sunt una dintre echipele care au reușit meciuri bune în actualul sezon, așa că au rezistat în primul sfert al jocului de la BTarena. Deși lipsiți de fundașul titular Goran Martinic, un marcator desăvârșit, oaspeții s-au bazat pe ceilalți baschetbaliști experimentați din lot. S-a remarcat imediat Mladen Jeremić, care a înscris 12 puncte în sfertul inaugural, încheiat la egalitate, 23-23.

Echipa lui Mihai Silvășan a strâns rândurile în defensivă și nu i-a lăsat pe oponenți să marcheze mai mult de 13 puncte în actul secund. Alb-negrii au combinat eficient, astfel că fiecare jucător a contribuit pe faza ofensivă. Patrick Richard, D.J. Seeley și Jarell Eddie și-au arătat clasa, însă nici tinerii David Lăpuște sau Edu Roschnafsky nu s-au lăsat mai prejos.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Este o victorie, exact ceea ce ne doream. A fost greu de jucat acest meci din punct de vedere emoțional, deoarece veneam după înfrângerea cu London Lions. Băieții au arătat că sunt profesioniști. Chiar dacă am avut un început mai greu, ne-am descătușat în ultimele minute și nu s-a pus problema învingătoarei. Mergem mai departe, rămâne să ne concentrăm doar pe Liga Națională, iar obiectivul nostru este să câștigăm titlul. Vom încerca să jucăm un baschet cât mai bun și să câștigăm fiecare meci. Karel Guzman s-a trezit cu o durere la spate de dimineață și am preferat să îl las în afara lotului, pentru a nu risca vreo accidentare.

Patrick Richard, căpitan U-Banca Transilvania

Încă nu am procesat înfrângerea în EuroCup, pentru că am avut deja alt meci. Totuși, mergem înainte. Suntem recunoscători că am avut un asemenea sezon european, dar acum ne concentrăm numai pe apărarea titlului. Vom lua fiecare meci pe rând, așa cum am făcut de fiecare dată. În plus, vom încerca să îi răsplătim pe fani, care au fost alături de noi tot sezonul. Este grozav că toată lumea a înscris, în special jucătorii tineri. De fapt, noi nu îi tratăm așa, ca pe niște copii. Sunt coechipierii noștri și avem așteptări de la ei. Ne concentrăm acum pe următoarele patru meciuri. Astăzi am înscris 15 puncte, este data de 15 martie, când e ziua mamei mele. Am trecut prin momente dificile în familie, așa că voi încerca să dau tot ce am mai bun pe teren. Aici e refugiul meu, ca un sanctuar. Iubesc să fiu alături de băieți!

David Lăpuște, jucător U-Banca Transilvania

Din păcate am pierdut cu London Lions, dar am vorbit în vestiar și suntem hotărâți să mergem mai departe pentru a câștiga titlul. Asta nu înseamnă altceva decât să câștigăm fiecare meci! Cheia meciului a fost legată de agresivitatea noastră din apărare. Am înscris mult pe contraatac și am respectat planul de joc. Mă simt foarte bine că am fost cel mai eficient jucător din punct de vedere statistic, dar cel mai mult mă bucur de faptul că a câștigat echipa.