Recital de puncte marcate în meciul cu Steaua București

U-Banca Transilvania a încheiat cu brio o nouă deplasare în Liga Națională. Campioana României ajunge la 15 succese consecutive, după ce a depășit-o marți seara pe Steaua București. A fost 110-98 pentru ardeleni, care vor lua pauză în etapa următoare, întrucât duelul cu SCM U Craiova s-a amânat.

Baschetbaliștii lui Mihai Silvășan au arătat poftă de joc încă din debutul încleștării. Folosit ca titular, Nandor Kuti a pătruns în forță și a adus primele noastre puncte. Mai apoi, mingea a circulat perfect pentru alb-negri, care au oferit un recital ofensiv de excepție. Doar masivul pivot Carter ne-a pus probleme în spațiul de trei secunde, însă alb-negrii au fost, evident, superiori. Birčević a marcat pentru 19-34 pe finalul sfertului întâi.

U-Banca Transilvania a menținut un ritm ridicat, Luca Colceag intrând foarte bine în joc. De asemenea, Elijah Stewart a zguduit panoul cu un slam-dunk, iar tabela a indicat peste 20 de puncte în favoarea noastră. Stew și Stipe au copleșit defensiva adversarilor și după pauză, în vreme ce Patrick Richard a impresionat prin precizie. Clujul a strălucit în atac, iar jucătorii au marcat cu precizie. De partea cealaltă, Steaua a încercat în permanență să limiteze ecartul înregistrat.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Din punct de vedere ofensiv am evoluat foarte bine. Am marcat 110 puncte, am avut aruncări deschise, am executat bine și am plimbat mingea. Am reușit să avem 29 de pase decisive, ceea ce spune multe despre jocul nostru colectiv. Pe de altă parte, nu sunt foarte mulțumit de apărare. Am primit 98 de puncte, va trebui să vedem de unde au pornit atâtea puncte. Nu ne putem baza tot timpul că vom marca 110 puncte. Trebuie să fim mai atenți și mai conștienți în apărare, să nu lăsăm așa multe coșuri ușoare. Mă bucur că nu am avut accidentări și vom merge mai departe. Ne vom antrena în perioada următoare. Sperăm să rămânem sănătoși, sunt lucruri pe care nu le putem adapta. Sunt convins că mai târziu vom disputa multe meciuri într-o perioadă scurtă de timp. Asta este o problemă în tot baschetul european. Trebuie să ne adaptăm și să facem tot posibilul pentru a fi pregătiți.