Primul pas spre grupe. U-Banca Transilvania o răpune pe Vilpas Vikings

Mihai Silvășan îi trimite în teren din primul minut pe Toni Katić, Karel Guzman, Patrick Richard, Stefan Birčević și Andrija Stipanović. Baschetbaliștii noștri vor să spargă seria ghinioanelor în Champions League, iar căpitanul Richard își dă seama că va dicta ritmul. El este liderul vestiarului și are rolul să contribuie la formarea unui grup unit. La întâiul atac al meciului, Richard se sincronizează ca la carte cu Birčević. Jucător experimentat și cu un palmares de invidiat, sârbul zguduie panoul și anunță o seară ofensivă de excepție pentru U-Banca Transilvania. Richard nu se mulțumește doar cu pasele decisive și ia acțiuni pe cont propriu. În fața lui Pat, autor a 9 puncte în 10 minute, vikingii par nevoiți să naufragieze. În paralel, se observă cu ușurință că Stipanović și Katić au jucat doi ani împreună în Croația, combinațiile dintre cei doi fiind la înălțime. Din pasa lui Toni, Stipe duce scorul la 16-7. Venit de pe bancă, Dustin Hogue oferă energie și înscrie ultimul coș al sfertului, 30-14.

În actul secund, Toni Katić demonstrează că poate puncta în orice moment. După o depășire elegantă a adversarului, fundașul ne desprinde la 15 puncte, 32-17. Finlandezii îngenunchează, însă antrenorul Sami Toiviainen știe că va găsi salvarea. U-Banca Transilvania a studiat adversarul și a stopat pericolul venit din partea masivului Jeremiah Wood. Din moment ce jocul la interior nu funcționează, vikingii merg pe cartea aruncărilor de trei puncte. Decizie corectă, Koivisto și Laine scutură plasa de la mare distanță, așa că tabela indică egalitate la pauză, 48-48.

Combatantele sunt de nedespărțit la revenirea de la cabine. Deși oponenții atacă furibund, Stefan Birčević nu se pierde cu firea. A văzut multe în cariera lui, luptându-se cu cei mai importanți baschetbaliști ai planetei la Jocurile Olimpice sau la Campionatul Mondial. Cu o privire rece, Stefan răspunde pe măsură în momente cheie. În actul al treilea, Stewart izbutește un capac demn de topul celor mai spectaculoase faze ale unui sezon, indiferent de competiție. Elijah contribuie și în atac, dar Vilpas nu cedează. Drept urmare, totul se decide în ultimul sfert. Hogue se luptă ca un gladiator în spațiul de trei secunde, în timp ce Birčević iese din nou la rampă. Stefan trimite mingea în coș, 88-80, iar finlandezii privesc în pământ, neputincioși. Stewart izbutește o triplă, 91-82, cu patru minute rămase din joc. Până la final, U-Banca Transilvania nu pierde teren și se impune cu 106-97. Băieții își îndeplinesc misiunea, însă lupta continuă. Pregătirea încleștării cu Peristeri a și început!

Patrick Richard, căpitan U-Banca Transilvania

Cel mai mult contează faptul că am câștigat. Am demonstrat că avem mentalitate și că putem să supraviețuim în fața unei situații dificile. Cu siguranță trebuie să jucăm mai bine din punct de vedere defensiv. Am încasat 97 de puncte, s-a greșit în apărare. Am găsit drumul spre victorie și toată lumea a contribuit. Acum ne așteptăm la un meci mai greu. Preliminariile vor deveni din ce în ce mai dificile. Trebuie să ne odihnim și să fim pregătiți.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

Am jucat un meci extrem de greu, cu o echipă puternică, destul de atipică, cu foarte mulți shooteri buni. Au avut un joc bazat pe aruncări de la distanță. Apărarea noastră a lăsat dorit, prin urmare am primit 97 de puncte. Din fericire, am avut un joc foarte bun în atac, care ne-a adus victoria. De acum, gândurile noastre se îndreaptă spre meciul cu Peristeri.