Înfrângere la mare luptă în amicalul cu Beșiktaș Istanbul

U-Banca Transilvania a pierdut la mare luptă ultimul amical al presezonului, disputat la Istanbul, împotriva celor de la Beșiktaș. Turcii s-au impus cu scorul de 92-90.

Partida a adus față în față două dintre echipele participante în BKT EuroCup, iar clujenii s-au ridicat la nivelul adversarilor. După primul sfert, tabela indica 20-18, apoi Beșiktaș a intrat la cabine sub adăpostul a șase lungimi, 46-40. U-Banca Transilvania a alergat în permanență după egalare și a arătat momente bune de joc, însă Beșiktaș a reușit la final să se impună, deși am ratat ultima aruncare.

Din punct de vedere statistic, clujenii au avut procentaje de 56% din interiorul semicercului, 27% de la mare distanță și 74% de la linia de pedeapsă. Totodată, am izbutit 37 de recuperări și am distribuit 15 pase decisive.

Iată cifrele baschetbaliștilor noștri din acest meci amical:

Kevin Hervey – 29:18 minute de joc, 20 de puncte, 9 recuperări, 4 intercepții, 2 pase decisive și un indice de 25 la eficiență.
Tudor Șomăcescu – 7:32 minute de joc, 2 puncte.
Zavier Simpson – 29:47 minute de joc, 27 de puncte, 4 pase decisive, 2 recuperări, o intercepție și un indice de 22 la eficiență.
Mareks Mejeris – 14:49 minute de joc, 6 puncte, 4 recuperări și un indice de 7 la eficiență.
Sasu Salin – 23:17 minute de joc, 11 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, 3 intercepții și un indice de 14 la eficiență.
Zach Hankins – 20:30 minute de joc, 10 puncte, 3 recuperări și un indice de 11 la eficiență.
Deshawn Stephens – 16:41 minute de joc, 3 puncte, 6 recuperări, o intercepție și un indice de 3 la eficiență.
Mihai Măciucă – 13:04 minute de joc, 3 puncte, 3 recuperări și un indice de 4 la eficiență.
Patrick Richard – 17:04 minute de joc, 4 pase decisive, o recuperare, o intercepție și un indice de 3 la eficiență.
Adam Mokoka – 27:58 minute de joc, 8 puncte, 2 pase decisive și o recuperare.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

A fost un meci foarte bun de pregătire, o partidă disputată. Am jucat împotriva unei echipe foarte bune din EuroCup. Ne-a lipsit puțin fizicalitatea, care vine printr-o rotație cât mai lungă. Aici s-a simțit absența lui Karel Guzman. Una peste alta, a fost un meci extrem de util. Am arătat caracter, am avut și ultima aruncare, pentru a câștiga. Nu asta este important, ci mai degrabă contează ce putem învăța în vederea primului meci oficial.