Infrangere in primul meci

Nationala under 20, din care fac parte si jucatorii nostri Andrei Bercean, Sabin Faur si Ioan Pop, a debutat cu stangul la CE din Macedonia (Divizia B), pierzand astazi in fata Cehiei, in primul meci din grupa C, scor 79-74 (39-37). "Berci" a fost cel mai prolific jucator al Romaniei, cu 21 puncte si 3 recuperari, pana in minutul 34, cand a fost eliminat cu cinci greseli personale. Faur a intrat cateva minute pe teren, nu a marcat, reusind doua recuperari, in timp ce Pop a marcat un punct in cele 17 minute jucate. Meciul a fsot echilibrat in ultimele cinci minute, dar Ararau a ratat egalarea la scorul 76-74, cu 21 secunde inainte de final, cehii marcand apoi decisiv.
Ceilalti marcatori: Torok 18 si 9 recuperari, Gutoaia 16 si 5 recuperari, Gheorghe 11, Stretea 3, Urichianu 2, Orbeanu 2, Pop 1.
Sambata, Romania va juca impotriva Olandei, iar luni cu Elvetia.