Înfrângere categorică în fața Italiei

Selecționata României a cedat meciul din etapa a 4-a a Grupei D a primei faze din calificările pentru World Cup 2019, cu Italia pe teren propriu.

Jocul s-a disputat luni seara, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, iar cei peste 5.000 de spectatori prezenți au avut ocazia să vadă la lucru o selecționată a Italiei dezlănțuită din primul și până în ultimul minut.

Peninsularii au avut o zi de grație de la distanță, reușind să înscrie 17 aruncări de dincolo de semicerc, principalul artizan fiind Amedeo Della Valle, cu 29 de puncte (6x3).

Echipa noastră a avut mari probleme la finalizare, în niciunul dintre sferturi nereușind să înscrie mai mult de 14 puncte. Chiar și așa, sfertul al doilea a fost adjudecat de compatrioții noștri.

România - Italia 50-101 (12-35, 13-12, 11-29, 14-25)
Marcatori România:
Cățe 15 (9 rec., 1 p.d., 2 capace), Mandache 13 (2 rec., 4 p.d.), Watson 11 (1 rec., 1 p.d., 2 int.), Kuti 4 (4 rec., 3 p.d.), Paliciuc 3 (1 rec.), Nicolescu 2 (5 rec., 1 int.), Olah 2 (1 rec.), Orbeanu (4 rec., 1 int.). Au mai jucat Nicoară, Dragoste și Casale.

România acumulează astfel două victorii și tot atâtea înfrângeri, Italia având un bilanț impecabil, cu patru victorii din tot atâtea jocuri.

Tot în această seară, Croația va primi vizita Olandei. În cea de-a treia fereastră de calificare, România va întâlni Olanda în deplasare și Croația pe teren propriu, în 28 iunie și, respectiv, 1 iulie. Primele trei clasate în grupă se vor califica în faza următoare.