imagine articol

Filip Adamovic vine la U-Banca Transilvania

Clubul nostru a ajuns la un acord cu fundasul bosniac Filip Adamovic. Filip Adamovic: "Sunt fericit ca am ajuns la Cluj! In ultimii trei ani, am reusit de doua ori sa castig titlul in Romania si o data sa joc finala, ambitia mea este sa ma mentin atat eu, cat si clubul la care joc la acest nivel! Nu vreau sa vorbesc despre cum voi lupta si voi da 100% din ce pot, insa sper ca fanii nu vor parasi niciodata sala in care jucam cu senzatia ca nu am fost la maxim pentru a obtine rezultatele asteptate de toata lumea! Haide Cluj!"Marcel Tenter, antrenor principal: "Am fost in cautarea unui point guard cerebral si ne bucuram ca l-am gasit in persoana lui Filip Adamovic. Incepem un nou proiect pentru urmatorii doi ani, ne putem mari sperante il el si in nucleul de jucatori pe care il vom forma la U-Banca Transilvania".Mircea Cristescu, presedinte executiv: "Ne bucuram mult ca ca am reusit acest tranfer pentru ca Filip Adamovic a dovedit in ultimii ani ca este un conducator de joc cerebral, care stie sa isi conduca echipa catre victorii si catre finale. Incepem constructia unei echipe puternice, care speram sa nu ne mai lase gustul amar din sezonul trecut. Chiar daca sezonul trecut am avut jucatori valorosi in lot, din pacate nu am reusit sa inchegam o echipa puternica in play-off. De aceea, incercam pentru noua structura a echipei, care speram sa se inchege in unul sau poate 2-3 ani, sa aducem jucatori care si-au dovedit valoarea in campionatul Romaniei, dar si alti prospecti, precum este Andrei Kalnicenko. In cea ce il priveste pe Andrei, speram ca pana la inceputul campionatului sa dobandasca cetatenia romana. Ii rog pe fanii echipei noastre sa aiba incredere in noi".

Filip Adamovic are 26 de ani, este nascut la Gradiska in Bosnia-Hertegovina si are ambele nationalitati, bosniaca si sarba. Are 1,81 metri inaltime, 75 de kilograme si evolueaza pe postul de fundas.Si-a inceput cariera de profesionist inca din 2006, primii doi ani evoluand la Igokea Aleksandrovac, in liga bosniaca. Sezonul 2008-2009 l-a inceput la Mladost si l-a incheiat tot in Bosnia, la Borac Banja Luka. Campionatul urmator l-a petrecut la Sloboda Tuzla (Bosnia), iar 2010-2011 l-a impartit intre Servitium Gradiska si Borac. Au urmat doua sezoane de vis la Igokea, cu care a jucat la cel mai inalt nivel in Liga Adriatica, dupa care au urmat doua sezoane si jumatate in Liga Nationala, la Ploiesti si BC Mures. Are in palmares un titlu de campion in Bosnia (2013 cu Igokea), doua Cupe ale Bosniei (2007 si 2013, ambele cu Igokea), doua titluri de campion national al Romaniei (2013, 2014 - CSU Ploiesti), dar a jucat si in Final Four-ul Ligii Adriatice, precum si pentru nationala Bosniei-Hertegovina (2013-2014). A jucat in mai multe editii ale FIBA EuroChallenge si FIBA EuroCup.

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit Cluj