Debut cu infrangere in EuroChallenge

Echipa noastra a pierdut, scor 81-85 (17-17, 25-20, 19-22, 20-26) pe teren propriu cu Elan Chalon in primul meci din FIBA EuroChallenge.

Marcatori

"U" Mobitelco BT Cluj-Napoca: Dykes 23 (2 recuperari, 2 pase decisive), Silvasan 19 ( 6 recuperari, 2 pase decisive), Mijovic 13 ( 7 recuperari, 2 pase decisive), Krstanovic 10 (3 recuperari, 1 pasa decisiva), Morris 8(4 recuperari, 9 pase decisive), Lawrence 5 (2 recuperari, 2 pase decisive), Chetreanu 3 ( 1 recuperare, 1 pasa decisiva).

Elan Chalon: Delaney 33 (1 recuperare, 4 pase decisive), Schilb 17 (3 recuperari, 5 pase decisive), Aminu 13 (6 recuperari), Lang 6 (1 recuperare, 3 pase decisive), Tchicamboud 5 (3 recuperari, 4 pase decisive), Smith 4 (2 recuperari), Lauvergne 3 (6 recuperari, 1 pasa decisiva), Jean Baptiste Adolphe 2 (1 recuperare), Evtimov 2 (3 recuperari, 1 pasa decisiva).

Declaratii

Marcel Tenter: "Suntem dezamagiti pentru rezultatul final, pentru ca am crezut pe parcursul meciului ca putem sa castigam, insa uzura si-a spus cuvantul. Oboseala jucatorilor importanti a determinat o cadere spre finalul sfertului al patrulea, care ne-a costat meciul. Sunt, insa, multe lucruri pozitive pe care le luam din acest meci si vom face tot ce putem pentru a corecta in urmatoarele partide greselile pe care le-am facut azi. Multumesc publicului pentru atmosfera foarte frumoasa din Sala Sporturilor!"Mircea Cristescu: "M-as fi bucurat sa pot sa ii felicit pe baieti pentru o victorie, pentru ca astazi ar fi meritat-o, dar finalul meciului nu au mai reusit sa il controleze precum au cotrolat tot meciul. Daca ar fi sa fiu subiectiv, intr-adevar fara Krstanovic si avand in fata o echipa foarte atletica, am reusit sa facem fata 40 de minute ritmului. Ne-a fost foarte greu. Nu sunt mandru de infrangere, insa sunt mandru de maniera in care am abordat aceasta partida si aceasta competitie, in sfarsit avem puls de baschet eurpean! Cred ca putem aduce din urmatoarele trei meciuri europene din deplasare cel putin o victorie!"