imagine articol

Calificare în Final Four-ul Cupei României

U-Banca Transilvania a obținut biletele spre Final Four-ul Cupei României. Baschetbaliștii noștri au depășit-o joi seara pe Dinamo București, în ultimul joc din 2021. Echipa pregătită de Mihai Silvășan s-a impus cu scorul de 83-76, iar în tur a obținut o victorie la patru puncte diferență.

Gazdele au avut intensitate încă din primul minut, astfel că Ștefan Grasu a deschis scorul în urma unei intercepții. Apoi, U-Banca Transilvania s-a distanțat la 10-2 după un coș al lui Nandor Kuti. De asemenea, Elijah Stewart a strălucit din punct de vedere ofensiv, alb-negrii câștigând primul sfert cu 29-14. Ardelenii au menținut un ritm ridicat și în actul secund, unul în care Luca Colceag și-a făcut simțită prezența pe teren. La pauză, U-Banca Transilvania a avut 24 de puncte avantaj. Scorul i-a permis lui Mihai Silvășan să introducă și tinerii jucători. Dinamo a profitat și a limitat din ecartul înregistrat pe tabelă, însă sportivii noștri nu au întâmpinat până la final.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

A fost un meci în care ne-am reușit ce ne-am propus. Și aici nu mă refer doar la calificarea în Final Four. Evident, acesta era obiectivul principal. Ne doream să arătăm o altă față după meciul de la București. Cred că din primul minut am arătat-o, mai puțin în ultimul sfert, când ne-am relaxat și am folosit formule de joc pe care nu le ultilizez în mod obișnuit. Sunt extrem de mulțumit de felul cum au reacționat băieții și cum am continuat meciul până în sfertul patru. Le mulțumim fanilor că sunt alături de noi și că ne susțin la fiecare meci. Sperăm ca pandemia să nu ne mai dea bătăi de cap și să nu oprească suporterii din a veni la sală. Le urez un an nou fericit și să aibă parte doar de lucruri bune alături de noi. Sper să ne bucurăm în iunie împreună de succesele noastre.