Al doilea succes în seria cu CSO Voluntari

U-Banca Transilvania a repurtat un nou rezultat pozitiv în seria din semifinale cu CSO Voluntari. Baschetbaliștii noștri s-au impus cu 89-67 și au făcut un pas important spre ultimul act al campionatului. Meciul al treilea este programat luni, 31 mai, la Voluntari.

Ștefan Grasu ne-a desprins la 5-0 în debutul confruntării, apoi același Grasu a înscris pentru 14-6. Voluntariul a răspuns prin atacurile rapide ale lui Hickey, astfel că a reușit să egaleze la 20. În cele din urmă am încheiat în notă pozitivă sfertul, 23-22. U-Banca Transilvania a jucat în viteză și a găsit aruncarea de trei puncte, unde adesea la finalizare s-a aflat Karel Guzman. Cubanezul ne-a dus la 40-30, iar la pauză am condus cu 43-25.

Baschetbaliștii pregătiți de Duško Vujošević și Mihai Silvășan au copleșit defensiva ilfovenilor în repriza a doua. La numeroase faze, U-Banca Transilvania și-a permis să facă și spectacol. Din acest punct de vedere, merită trecut în revistă alley-oop-ul lui Justin Edwards din pasa venită de la Marquis Wright. Mai multe faze de excepție a izbutit și Donatas Tarolis, pe când Karel Guzman și-a continuat recitalul de la mare distanță. Alb-negrii au beneficiat de un avantaj liniștitor și sunt favoriți înaintea confruntării cu numărul trei.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

A fost o diferență evidentă în atitudinea și în apărarea noastră. Nu am mai lăsat coșuri ușoare, ne doream asta. Voiam să ștergem imaginea lăsată luni. Nu ne-a plăcut cum am evoluat, chiar dacă am câștigat meciul. Mă bucur că avem 2-0, a fost o partidă fără prea mari emoții, în special în repriza a doua. Chiar și așa, trebuie să stăm concentrați, trebuie să mai câștigăm un meci. Trebuie să fim pregătiți 100% pentru viitorul joc. Știam că Voluntariul este periculoasă la trei puncte. De exemplu, în două meciuri cu SCM U Craiova au aruncat de 71 de ori la coș. Am vrut să limităm aruncările de trei puncte. Voiam să contestăm fiecare aruncare. Aceasta a fost una din cheile jocului.

Karel Guzman, jucător U-Banca Transilvania

În primul rând, sunt bucuros că am obținut această victorie. Am distribuit foarte mingea în atac și am speculat greșelile lor. A fost un efort defensiv remarcabil din partea noastră. Îmi place foarte mult să ofer un meci spectaculos. Nu mi-am dorit neapărat să fiu MVP, a contat mai mult rezultatul echipei. Ne dorim să câștigăm și la Voluntari.