U18: Kuti, artizanul celei de-a doua victorii a Romaniei

Romania a castigat si cel de-al doilea joc din cadrul Campionatului European U18 Divizia B, la Oberwart (Austria), de aceasta data adversar fiind Slovacia. Scorul a fost mai strans ca in prima partida, tricolorii avand perioade lungi de inactivitate pe tabela de marcaj, in special in debutul meciului si in sfertul al treilea.Scorul final a fost 73-66 (21-15, 20-15, 15-23, 17-13), iar de aceasta data jucatorul echipei noastre de seniori, Nandor Kuti, a fost performerul serii. Kuti a evoluat pe durata intregului meci, reusind sa isi treaca in cont 18 puncte, 9 recuperari, 5 pase decisive, 6 interceptii si doua capace! Celalalt component al U-Banca Transilvania, Tudor Gheorghe, a jucat 21 de minute, perioada in care a acumulat 7 puncte, 3 recuperari, 2 pase decisive si o interceptie. Aceasta este cea de-a doua victorie din tot atatea meciuri, astazi tricolorii urmand sa se mute la Gussing, pentru jocul cu Portugalia, ce va avea loc cu incepere de la ora 21.15.