imagine articol

U18: Victorie cu Elveția, România rămâne cu șanse de calificare

Echipa națională de Under 18 a României a contorizat ieri cea de-a doua victorie în cadrul Grupei A a Campionatului European, Divizia B, competiție ce se desfășoară în această perioadă la Skopje, în Macedonia. Tricolorii, pregătiți de Hristu Șapera și cu sportivul nostru, Mihnea Brie, în componență, au câștigat meciul cu Elveția după un parțial de 17-9 în ultimele minute ale meciului. Partida a fost una echilibrată, cu dese răsturnări de situație.

Elveția - România 76-82 (20-16, 17-26, 22-18, 17-22)
Marcatori România:
Măciucă 21 (6 rec., 1 p.d., 3 int.), Vlad 16 (1 rec., 2 p.d., 1 int., 1 capac), Badiu 15 (1 rec., 2 int.), Brie 11 (2 rec., 1 p.d., 2 int., 2 capace), Voinescu 8 (4 rec., 1 int.), Gavriloaia 5 (6 rec., 1 p.d., 1 int., 1 capac), Vasile 4, Arion 2 (6 rec., 1 p.d., 4 int.), Penciu (3 rec.), Dudaș (1 rec., 1 p.d., 1 int.), Macavei (1 rec.).

În urma rezultatelor înregistrate până acum, România ocupă locul al treilea în Grupa A, la egalitate de puncte cu Portugalia, pe prima poziție fiind Belarus. Primele două clasate se califică în sferturile de finală, medaliatele calificându-se în Divizia A.