U18: Încheiem Grupa A a Campionatului European pe ultimul loc

Selecționata României Under 18 a încheiat faza grupelor Campionatului European Divizia B cu o înfrângere, în fața puternicei echipe a Belgiei. A fost cel mai echilibrat meci reușit de tricolori, care au condus la un moment dat chiar cu 10 puncte pe tabela de marcaj.

După un prim sfert echilibrat, sportivii coordonați de Hristu Șapera și Răzvan Cenean s-au desprins în secvența a doua și au condus pe toată durata ei, cea mai mare diferență fiind consemnată în minutul 14, respectiv 20-10. Belgienii au recuperat rapid și la pauză diferența era minimă în favoarea României.

După revenirea de la cabine, timp de șapte minute, cele două echipe s-au succedat la conducere, după care belgienii s-au desprins definitiv.

• Belgia - România 67-55 (10-15, 15-7, 22-17, 20-16)
    • Marcatori România: Axinte 10 (4 rec., 6 p.d., 1 int.), Cotoară 9 (6 rec., 1 p.d., 2 int., 1 capac), Cârcoană 8 (3 rec., 1 p.d., 4 capace), Hara 7 (4 rec., 3 p.d.), Rotaru 7 (2 rec., 2 int.), Domocoș 6 (3 rec.), Vasile 4 (7 rec., 2 p.d.), Lungoci 4 (1 rec., 4 p.d., 2 int.), Vescan (2 rec., 1 p.d.), Brie (1 rec.), Bodea (1 rec.). Tudor Todea nu a evoluat deloc.

Este cea de-a cincea înfrângere din tot atâtea meciuri jucate în Grupa A, bilanț cu care România încheie pe ultimul loc și va juca, alături de Elveția, în turneul ce va stabili ocupantele locurilor 17-24. Trebuie să ținem cont în evaluarea acestui rezultat de faptul că majoritatea sportivilor noștri sunt mai mici cu un an decât categoria.

Situația la vârful clasamentului s-a complicat astăzi, când Estonia a învins Polonia, scor 63-59, iar Bulgaria a trecut de Elveția, 81-80. Astfel, în turneul locurilor 1-8 vor merge Polonia și Estonia, iar pentru locurile 9-16 se vor lupta Belgia și Bulgaria.

Următorul adversar al tricolorilor va fi probabil Danemarca, meciul urmând să se dispute pe 1 august, la ora 18.30, fiind live pe canalul de Youtube al FIBA.