Înfrângere și în ziua a doua a Turneului Final Under 18

Echipa noastră Under 18, pregătită de Tudor Dumitrescu și Andrei Marchiș, a pierdut și cel de-al doilea meci din cadrul Turneului Final, ce se dispută în aceste zile la București, în organizarea ACS 4Sports.

Jocul cu CSU Sibiu a fost unul cu multe răsturnări de situație, consemnându-se numeroase situații de egalitate, cu ambele echipe trecând la conducerea jocului până în minutul 25.

Atunci, sibienii s-au desprins până la o diferență de aproape 20 de puncte în jumătate de sfert (minutul 31, scor 58-40). Deși baschetbaliștii noștri au tras tare până la final, nu au reușit decât să ducă diferența la sub zece puncte, fără a pune în pericol victoria sibienilor.

U-BT Cluj-Napoca - CSU Sibiu 58-67 (11-16, 17-14, 9-25, 21-12)
Marcatori U-BT:
Vida 19 (9 rec., 3 p.d., 7 int.), Chioreanu 16 (6 rec., 1 p.d., 5 int.), Iancu 9 (5 rec., 1 p.d., 2 int.), Cherecheș 7 (2 rec., 2 p.d., 3 int.), Stretea 3 (1 rec., 2 p.d., 1 int.), Oncea 2 (1 rec., 4 p.d., 1 int.), Cocaină 2 (1 rec.), Bota (1 rec., 1 int.)

În celălalt meci al Grupei A, Steaua CSM EximBank a cedat în confruntarea cu Știința București, scor 58-88.

În Grupa B, în primul meci al zilei, Bega Timișoara a pierdut cu CN Aurel Vlaicu București, scor 45-68, iar Athletic Constanța a cedat cu 4Sports Agronomia, scor 54-65.

Luni, echipa noastră va juca cu Steaua CSM EximBank București de la ora 12, iar Știința va întâlni CSU Sibiu de la ora 14.

În Grupa B, Athletic Constanța va da piept cu Bega Timișoara, iar gazdele de la 4Sports Agronomia vor juca cu CN ”Aurel Vlaicu”.

Acestea sunt ultimele meciuri din grupe, urmând ca primele două clasate din fiecare grupă să se încrucișeze în semifinale, celelalte echipe jucând pentru clasament.