Înfrângere pentru România în al doilea meci de la FIBA European Challenger U18

După ce au debutat cu dreptul la FIBA European Challenger U18, baschetbaliștii români au suferit miercuri seara o înfrângere. Echipa noastră a fost învinsă de Slovacia, scor 67-57. Meciul s-a desfășurat în orașul slovac Levice.

Startul modest de meci ne-a afectat, iar Slovacia a condus cu 20-10 pe tabela de marcaj după primul sfert. Tricolorii au alergat să egaleze, însă adversarii au găsit în permanență răspunsuri la atacurile noastre. Nici banca nu a funcționat, iar David Antonescu a fost cel mai bun marcator al românilor, prin cele 13 puncte.

Toți jucătorii legați de U-Banca Transilvania au evoluat în acest meci. Luca Colceag s-a remarcat cu 9 puncte, 9 recuperări și 3 pase decisive în aproape 32 de minute petrecute pe teren. Tudor Șomăcescu a izbutit 7 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive. Darius Coste a jucat aproape 16 minute și a totalizat 2 puncte și o recuperare. David Lăpuște nu a punctat pe tabela de marcaj în cele 2 minute de joc.

Următorul meci al României va fi joi, în compania Ucrainei. Fluierul de start se va da la ora 16:00.