Încă două înfrângeri pentru România Under 18

România merge din rău în mai rău la Campionatul European Under 18, Divizia B, ce se desfășoară în aceste zile la Skopje, în Macedonia. În ciuda unui start promițător în grupele competiției, tricolorii conduși de pe margine de Hristu Șapera au pierdut ritmul cu adversarii, la acest deznodământ contribuind și tot mai multele absențe din lot.

România a cedat la limită confruntarea de vineri, cu Azerbaijan, scor 61-62, după un meci început prost de elevii lui Hristu Șapera. Chiar dacă tricolorii au consemnat o revenire în joc, ultimul minut a fost prost gestionat și România a cedat jocul.

România - Azerbaijan 61-62 (9-21, 13-12, 16-13, 23-16)
Marcatori România:
Badiu 16 (5 rec., 3 p.d., 1 int.), Măciucă 14 (3 rec., 3 p.d., 3 int., 2 capace), Brie 11 (3 rec., 2 p.d.), Arion 10 (6 rec., 3 p.d., 4 int.), Dudaș 6 (2 rec., 2 p.d., 2 int.), Voinescu 2 (4 rec.), Penciu 2 (1 rec.), Gavriloaia (3 rec., 2 p.d.), Macavei (3 rec.), Vasile (1 rec.).

În meciul de sâmbătă, cu Danemarca, desfășurarea jocului a fost oarecum inversă, sportivii noștri cedând categoric ultimul sfert.

România - Danemarca 64-76 (18-20, 21-20, 17-12, 8-24)
Gavriloaia 19 (7 rec., 2 p.d., 2 int.), Măciucă 11 (2 rec., 1 p.d., 4 int.), Brie 11 (1 rec., 1 int., 1 capac), Badiu 8 (7 rec., 1 p.d., 3 int.), Dudaș 5 (6 rec., 3 p.d., 2 int.), Voinescu 5 (3 rec., 2 p.d.), Penciu 3 (2 rec.), Arion 2 (6 rec., 1 p.d., 1 int.).

Ultimul meci pentru tricolori va avea loc duminică, adversarul urmând să fie pierzătoarea dintre Georgia și Albania.