CE U18: Romania pierde in extremis cu Elvetia

Romania a pierdut penultimul meci al fazei grupelor Campionatului European U18 Divizia B, ce se desfasoara la Strumica. Scorul final al partidei cu Elvetia a fost 82-83 (28-26, 19-15, 22-15, 13-27).Sportivii antrenati de Razvan Cenean si Horia Pascu au cedat pe finalul meciului, dupa ce au condus timp de peste 30 de minute, chiar si la 16 puncte diferenta. Jucatorii nostri, Mirel Dragoste si Bogdan Pogacean, au evoluat minute bune. Mirel a petrecut pe teren 23 de minute, timp in care a inscris 5 puncte, a recuperat de doua ori si a pasat decisiv de patru ori, reusind si doua interceptii. De notat ca in ultimele secunde Mirel a ratat doua libere ce puteau aduce victoria Romaniei. Bogdan Pogacean a jucat aproape 19 minute, reusind 6 puncte si o recuperare. Romania si Elvetia au acumulat fiecare cate 2 victorii si 2 infrangeri in cadrul Grupei C, urmand, cel mai probabil, sa evolueze ambele in grupa valorica 9-16. Urmatorul meci al Romaniei va fi in compania liderului Israel, partida ce va avea loc maine.