imagine articol

Victorii fără emoții pentru U-BT 1, înfrângere la limită pentru U-BT 2

În acest week-end a avut loc prima etapă a Fazei Semifinale a Campionatului Național Under 16, iar ambele echipe calificate de clubul nostru în această fază au avut evoluții excelente.

U-BT 1 (antrenor Horia Pascu) a avut de disputat o ”dublă” în deplasare, legând de meciul programat în prima etapă la Ploiești pe cel ce urma să se dispute în runda a 7-a la Craiova. Echipa noastră joacă în continuare fără Luca Domocoș și Mihai Cârcoană, accidentați.

Vineri, 16 februarie, U-BT 1 s-a impus fără probleme la Craiova în fața CSȘ 1, scor 90-38 (20-7, 19-11, 24-7, 27-19).

Jocul de a doua zi, de la Ploiești, cu CSU a fost la fel de dezechilibrat, U-BT 1 impunându-se cu 91-52 (30-7, 21-18, 20-14, 20-13).

Mezinii de la U-BT 2, pregătiti de Sergiu Popa, au avut de înfruntat una dintre candidatele la medalii din acest an, CSM Steaua 1 București. Sportivii noștri au avut o evoluție curajoasă, fiind o nucă tare pentru bucureșteni, care s-au impus la două posesii diferență, scor 80-86.

U-BT 1 va juca săptămâna viitoare pe teren propriu cu CSȘ 1 Craiova, în timp ce U-BT 2 are din nou un meci de foc, în deplasare cu CSU Știința București. 

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit Cluj