Victorii clare pentru echipele de Under 16

Echipele noastre de Under 16 au bifat victorii la diferențe mari de scor în acest week-end, în cadrul etapei a 5-a a Grupei II-A Semifinală și, respectiv IV-B din Recalificări, ambele echipe jucând în deplasare.

Victorie cu campionii de la Under 14 de anul trecut

U-BT 1, antrenată de Mihai Popa, Simona Mușat și Grunwald Gyorgy au depășit fără drept de apel Laguna București, compusă din jucători cu un an mai mici - campioni anul trecut la categoria Under 14.

Cu un start furibund de meci (scor 20-4 în minutul 5) și cu o precizie excelentă la aruncările de la distanță, echipa noastră a tranșat rapid meciul.

ABC Laguna București - U-BT 1 74-113 (19-35, 18-27, 12-28, 25-23)

Celelalte partide ale etapei au fost Cuza Sport Brăila - Slam București 37-63, LPS Bihorul Oradea - MC Ball Mangalia 82-67 și CSU Ploiești - CSȘ Mediaș 50-62.

U-BT 2 a demolat Lions Craiova

Mezinii de la U-BT 2, pregătiți de Horia Pascu și Sergiu Popa, au învins chiar mai categoric pe Lions Craiova, diferența de aproape 25 de puncte din primul sfert mărindu-se considerabil în următoarele.

ABC Lions Craiova - U-BT 2 Cluj-Napoca 27-96 (6-30, 11-21, 8-24, 2-21)

Celelalte jocuri ale rundei au fost Phoenix Galați - Baller Otopeni 70-44, CSȘ Ploiești - CSM-VSC Miercurea Ciuc 33-57, Bega Timișoara - CSȘ 4 București 57-32.