U16: Victorie pentru ambele echipe

Echipele noastre de Under 16 au avut programate meciuri în deplasare în acest week-end.

U-BT 1, antrenată de Mihai Popa și Tudor Dumitrescu, a jucat la Brașov duminică, cu CSU Brașov. Meciul a fost controlat la început de sportivii noștri, dar gazdele au tras tare și, pe final, au reușit să trimită jocul în prelungiri. Repriza suplimentară a fost câștigată de baschetbaliștii noștri și meciul s-a încheiat cu scorul de 100-95 (28-13, 21-20, 19-22, 20-33, 12-7).

Celelalte meciuri ale rundei sunt CSȘ Târgu Jiu - Slam București 73-57, Phoenix Galați - Sevlar Ploiești 66-76 și Spike București - CSȘ Unirea Iași.

Echipa noastră este neînvinsă în Faza Semifinală, fiind matematic calificată la Turneul Final.

Cea de-a doua echipă de U16 a clubului nostru, antrenată de Simona Mușat, a jucat la Târgu Mureș, cu LPS. Meciul s-a încheiat cu scorul de 36-74 (13-12, 8-17, 4-26, 11-19).

Partida contează pentru etapa a 9-a a Fazei de Recalificare Semifinală, Grupa IV, etapă din care mai fac parte și jocurile CSM Ploiești - Bega Timișoara și Brașovia Brașov - CSȘ Sighet 20-0 (forfait).

Echipa noastră este liderul Grupei IV de Recalificare, cu 7 victorii și două înfrângeri și speră în continuare la barajul de accedere la Turneul Final.