imagine articol

U16: Jucăm pentru medaliile de bronz

U-BT, echipa noastră de Under 16 antrenată de Horia Pascu și Mihai Popa, a disputat duminică și luni meciurile din cadrul Grupei B a Turneului Final al categoriei, competiție organizată în aceste zile de către Federația Română de Baschet la Ploiești.

Sportivii noștri au fost repartizați în Grupa B, alături de echipele Dinamo CSȘ Nr. 6 București și CSȘ Nr. 4 București, în timp ce în Grupa A evoluează ABC Laguna București, CS Otopeni și ABC Leii București.

U-BT a înregistrat următoarele rezultate:

·        Duminică, 13.09: U-BT Cluj-Napoca - Dinamo CSȘ Nr. 6 București 62-92 (8-27, 18-30, 19-16, 17-19)

·        Luni, 14.09: U-BT Cluj-Napoca - CSȘ 4 București 61-43 (8-10, 29-12, 15-12, 9-9)

În urma acestor rezultate, U-BT s-a clasat pe locul secund în Grupa B. În cealaltă grupă, locul secund a fost ocupat de A.B.C. Leii București, care la rândul ei a înregistrat o victorie (cu CS Otopeni) și un eșec (cu ABC Laguna București).

Astfel, U-BT va juca în ultima zi de competiție cu Leii București, contând pentru ocuparea locului al treilea la finalul sezonului și, implicit, câștigarea medaliilor de bronz. Meciul va putea fi urmărit pe canalul de Youtube al U-BT (click AICI) începând cu ora 15.15.

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit Cluj