imagine articol

U16: Ambele echipe au învins Craiova, U-BT 1 a pierdut în capitală

Sâmbătă s-au disputat meciurile etapei a 3-a a Grupei B-A a Fazei Semifinale, echipele noastre împărțind victoriile și înfrângerile.

U-BT 1 a resimțit absența unor jucători importanți și a cedat în deplasarea de la București, în fața celor de la CSM Steaua 1.

După un început ezitant (12-3, min. 5), jucătorii noștri, pregătiți de Horia Pascu, au revenit în meci și au reușit să treacă la conducere cu trei minute înainte de pauza mare. U-BT 1 și-a pierdut, însă, concentrarea pe finalul sfertului și a permis adversarului câteva puncte ușoare.

Ultimele două sferturi au fost foarte echilibrate, cu excepția ultimelor 3-4 minute, în care Steaua a păstrat în permanență un avantaj de două-trei posesii, administrând prima înfrângere în actuala ediție de campionat pentru U-BT 1.

CSM Steaua 1 București - U-BT 1 Cluj-Napoca 73-61 (23-18, 15-14, 17-18, 18-11)

Mezinii de la U-BT 2 au primit vizita CSȘ 1 Craiova, în cadrul aceleiași etape, meciul disputându-se în Sala Polivalentă B din Cluj-Napoca.

Baschetbaliștii noștri, antrenați de Sergiu Popa, au condus ostilitățile pe întreaga durată a meciului, oaspeții nereușind să se apropie periculos pe tabelă în niciun moment.

U-BT 2 Cluj-Napoca - CSȘ 1 Craiova 70-62 (26-20, 18-12, 15-14, 11-16)

U-BT 2 bifează astfel prima victorie în Faza Semifinală, apropiindu-se de plutonul primelor trei locuri, care asigură calificarea la Turneul Final.

În celălalt meci al rundei, Știința București a trecut pe teren propriu de CSU Ploiești, scor 73-64.

Duminică, U-BT 1 a jucat restanța din etapa trecută cu CSȘ 1 Craiova, tot în Sala Polivalentă B. Meciul nu a avut niciun istoric, echipa noastră dominând de la un capăt la celălalt și impunându-se la peste 50 de puncte diferență.

U-BT 1 Cluj-Napoca - CSȘ 1 Craiova 100-43 (25-13, 21-14, 26-7, 28-9)

Etapa a 4-a, ce se va disputa week-end-ul următor, va consemna meci pe teren propriu pentru ambele noastre echipe, U-BT 1 primind vizita U-BT 2. Celelalte jocuri ale rundei sunt Știința București - CSM Steaua 1 București și CSȘ 1 Craiova - CSU Ploiești.

Meciul U-BT 1 vs. U-BT 2 se va disputa luni, 19 martie, cu începere de la ora 19.30, în Sala Polivalentă.