imagine articol

Horia Pascu: ”Îi simt motivați pe băieți, au foame de victorii!”

În această dimineață, echipa noastră de Under 16, antrenată de Horia Pascu și Mihai Popa, a plecat spre Ploiești, acolo unde va disputa jocurile din cadrul Turneului Final al Campionatului Național. 

U-BT a deplasat un lot compus din sportivii Radu Hanga, Tudor Ștefan Șomăcescu, Andrei Lucian Dardai, David Maier, Robert Cristian Haba, Dragoș Lungu, Rareș Irimia, Vlad Petruț, David Călin Lăpuște, Flaviu Cătălin Abrudean, Andrei Pallo și Adrian Octavian Farcaș, care vor fi însoțiți de kinetoterapeutul Tudor Pintea.

Toți sportivii au efectuat testele de depistare a infectării cu COVID-19, rezultatele fiind negative. 

Echipa noastră a fost distribuită în Grupa B, alături de echipele Dinamo CSȘ Nr. 6 București și CSȘ Nr. 4 București, în timp ce în Grupa A evoluează CSȘ Târgoviște, ABC Laguna București, CS Otopeni și ABC Leii București.

Se va juca fiecare cu fiecare în grupe, ocupantele primelor locuri urmând să joace pentru medaliile de aur, iar locurile doi pentru bronz.

Antrenorul principal Horia Pascu s-a declarat optimist înaintea turneului: 

„Plecăm cu încredere la Turneul Final, după o perioadă lungă fără meciuri oficiale, doar cu antrenamente. Ne bucurăm că suntem sănătoși cu toții, testele sunt negative și că ne putem baza și pe cei doi sportivi cooptați la echipa de seniori, Lungu și Șomăcescu! Sperăm să facem un turneu bun, generația noastră de 2004 merită să joace la acest turneu, pentru că au muncit mult pentru asta! Ne-am antrenat bine, îi simt motivați pe băieți, au foame de victorii, avem o atitudine pozitivă și suntem nerăbdători să începem!”

Programul meciurilor în faza grupelor este următorul:

Sâmbătă, 12 septembrie

·        09.00 Dinamo CSȘ 6 București - CSȘ 4 București

·        16.45 ABC Laguna București - CS Otopeni

Duminică, 13 septembrie

·        09.15 CS Otopeni - ABC Leii București

·        19.15 U-BT Cluj-Napoca - Dinamo CSȘ 6 București

Luni, 14 septembrie

·        17.00 U-BT Cluj-Napoca - CSȘ 4 București

·        18.30 ABC Leii București - ABC Laguna București

Clubul nostru va asigura transmisia live a tuturor meciurilor pe care echipele noastre le vor disputa în cadrul Turneelor Finale ale Campionatelor Naționale de juniori. Acestea vor putea fi urmărite pe canalul de Youtube al clubului, care poate fi accesat AICI.

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit Cluj