imagine articol

U15: Sezon dificil

Juniorii Under 15 ai clubului nostru au participat și în acest sezon în competiția continentală European Youth Basketball League (EYBL). Elevii antrenați de Sergiu Popa au evoluat în turneele din Polonia (Cracovia) și Cehia (Praga), având un bilanț de 7 înfrângeri și o victorie. Baschetbalișii noștri s-au clasat pe locul 9 în Grupa B, la egalitate cu ocupanta locului 8, USK Praga.

Iată rezultatele înregistrate în Europa:

 • USK Praga - C.S U-BT Cluj Napoca 71-65    
 • Next Step Academy - C.S U-BT Cluj Napoca 132-59    
 • C.S U-BT Cluj Napoca - CB Alcala 45:96
 • C.S U-BT Cluj Napoca - MBA Prievidza 52-75
 • Suadiye Basketbol Kulubu - C.S U-BT Cluj Napoca    43-81
 • C.S U-BT Cluj Napoca - Oknoplast Korona Cracovia 79-81
 • C.S U-BT Cluj Napoca - Inter Bratislava    56-57
 • C.S U-BT Cluj Napoca - HoNsU 52-62

Singurul sportiv remarcat în cifrele statistice a fost Tudor Ștefan Somăcescu, acesta evoluând însă în doar unul dintre cele două turnee. El s-a clasat pe locul 6 la media eficienței, cu un indice de 24.5, indicele de 43 din meciul cu Suadiye Basketbol Kulubu fiind a 10-a performanță a competiției. 

În întrecerea internă, întrucât majoritatea sportivilor de la această categorie sunt la final de ciclu gimnazial, au fost programate mai puține meciuri comparativ cu celelalte categorii. 

În acest context, U-BT a obținut până acum opt victorii și trei înfrângeri în Campionatul Național. În prima fază, U-BT a încheiat neînvinsă Grupa 4, iar înainte de supendarea campionatului, echipa noastră se află pe locul 5 în Grupa B din Faza Semifinală, cu două victorii și trei înfrângeri.

Rezultatele înregistate în Campionatul național:

 • Faza Semifinală:
  • AS BC Valbon Arad - ACS U-BT Cluj-Napoca 39-73    
  • ACS U-BT Cluj-Napoca - ABC Leii București 59-64
  • CS Otopeni - ACS U-BT Cluj-Napoca 78-48    
  • ACS Champions București - Craiova - ACS U-BT Cluj-Napoca 65-79    
  • ACS U-BT Cluj-Napoca - ACS Dan Dacian București 64-70
 • Faza 1:
  • ASC Lucky Dragons Târgu Mureș - ACS U-BT Cluj-Napoca 9-13    
  • ACS KSE Tg Secuiesc - ACS U-BT Cluj-Napoca  31-89        
  • ACS U-BT Cluj-Napoca - CSM VSKC Miercurea Ciuc 76-45        
  • ACS U-BT Cluj-Napoca - LPS Bihorul Oradea LPS Oradea 83-38    
  • CS MP Sport Timișoara - ACS U-BT Cluj-Napoca 43-93    
  • ACS U-BT Cluj-Napoca - AS BC Valbon Arad LPS Oradea 89-56

Lotul înscris de U-BT la Under 15 pentru acest sezon este compus din sportivii Szentkuti Akos, Alexandru Bințințan, Tudor Ștefan Boboș, Dan Andrei Bodea, Kispal Robert, Eduard George Boldan, Răzvan Andrei Bota, David Brumar, Tudor Ștefan Ciortea, Andrei Ioan Cupșa, Vladimir Georgescu, Radu Hanga, Alexandru Moldovan Trif, Daniel Mureșan, Rareș Andrei Nistor, David Andrei Panțel, Florin Alexandru Pilea și Eduard Matei Văleanu. De menționat că o serie de sportivi sunt cu un an mai mici decât categoria. Staff-ul tehnic este compus din Sergiu Popa antrenor principal, Horia Pascu și Mihai Racovițan secunzi. 

Vom reveni cu detalii despre cum se va încheia actualul sezon competițional intern.

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit Cluj