imagine articol

U14: Jucăm pentru medaliile de aur!

Echipa de Under 14 a clubului nostru, antrenată de Mihai Racovițan, a încheiat faza grupelor Turneului Național cu două victorii din tot atâtea jocuri, reușind să se califice astfel în marea finală a campionatului.

Dacă primul meci din Grupa B, împotriva echipei craiovene Îngerii Băniei, a fost unul controlat fără probleme de băieții noștri, meciul de astăzi, cu Dan Dacian București, a fost unul foarte disputat. După un prim sfert la discreția U-BT 1, bucureștenii au revenit la conducere pe parcursul celui de-al doilea, pentru ca a doua repriză a jocului să stea sub semnul echilibrului. Finalul a fost unul foarte frumos, ambele echipe punând în joc tot arsenalul tehnico-tactic.

Iată rezultatele Grupei B:

·        ACS Îngerii Băniei Craiova - ACS U-BT 1 Cluj-Napoca 23-43

·        ACS U-BT 1 Cluj-Napoca - ACS Dan Dacian București 57-54

·        ACS Dan Dacian București - ACS Îngerii Băniei Craiova 68-35

În Grupa A, s-au consemnat următoarele rezultate:

·        LPS Târgu Mureș - ABC Laguna București 40-62

·        ABC Laguna București - BC Slam București 44-50

·        ABC Slam București - LPS Târgu Mureș 44-47

În urma acestor rezultate, echipa noastră urmează să dispute Finala Mare a Campionatului Național Under 14, împotriva echipei bucureștene Laguna.

Meciul va avea loc duminică, 20 septembrie, începând cu ora 11.30, jocul fiind transmis live pe canalul de Youtube FRB TV.

În finala mică, vor juca echipele bucureștene Dan Dacian și Slam. 

FOTO: Alina Cojocaru / FR Baschet

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit Cluj