imagine articol

U13: Parcursul echipelor calificate la Turneul Final

Federația Română de Baschet a stabilit echipele participante la Turneele Finale ale Campionatelor Naționale juvenile, pe baza rezultatelor înregistrate până la întreruperea competițiilor, cauzată de pandemia de coronavirus.

Echipa de Under 13 a clubului nostru, U-BT 1, antrenată de Mihai Popa (principal) și Simona Mușat (secund), va întâlni la Turneul Final echipele ACS Dan Dacian - Portocaliu București, ABC Lynx Ploiești, ABC Laguna București, ACS Academia de Baschet Phoenix Galați (primele patru formații în Clasamentul Grupelor A și B, respectiv, ACS Alpha Sport Team - Alb Sibiu, ACS Transilvania Brașov, și CSS-CSM Târgu Jiu din Grupele C și D.

Foto: Federația Română de Baschet

Echipa noastră s-a clasat pe locul 3 în Clasamentul Grupelor C și D cu 52 de puncte, având un bilanț de 9 victorii și 5 înfrângeri, toate cu echipe calificate la Turneul Final

Rezultate obținute de U-BT 1 Cluj-Napoca cu echipele calificate, cu precizarea că U-BT 1 și CSȘ-CSM Târgu Jiu nu s-au întâlnit în această ediție de campionat:

·        ACS Transilvania Brașov - ACS U-BT 1 Cluj-Napoca 48-40    

·        ACS Alpha Sport Team Alb Sibiu - ACS U-BT 1 Cluj-Napoca 79-48

·        ACS Transilvania Brașov - ACS U-BT 1 Cluj-Napoca 58-54        

·        ACS Alpha Sport Team Alb Sibiu - ACS U-BT 1 Cluj-Napoca 70-41    

·        ACS U-BT 1 Cluj-Napoca - ACS Transilvania Brașov 53-73        

Iată bilanțul celorlalte 7 echipe calificate la Turneul Final

·        ACS Alpha Sport Team  Alb Sibiu - 14 victorii, 0 înfrângeri

·        ACS Dan Dacian - Portocaliu București  - 12 victorii, 0 înfrângeri

·        ACS Transilvania Brașov - 13 victorii, 1 înfrângere

·        ABC Lynx Ploiești - 11 victorii, 3 înfrângeri

·        ABC Laguna București- 10 victorii, 4 înfrângeri

·        ACS Academia de Baschet Phoenix Galați - 9 victorii, 5 înfrângeri

·        CSS-CSM Târgu Jiu - 9 victorii, 5 înfrângeri

U-BT 1 îi are în componență pe sportivii Radu Andrei Cepoi, Ianis Andrei Domocoș, Lorin Ștefan Drăguș, Andi Dan Folea, Andrei Ganea, Andrei Tudor Hedeșiu, Erik Ștefan Istrătescu, Mihnea Legian, Pietro Mărginean, Csoregi Mate, Alexandru Moldovan, Ștefan Neacșu, Tudor Alexis Petric, Eduard Alexandru Poenar, Neemia Pop, Luca Vlad Rebrean, Matei Sălăjan și David Sucală. Antrenorul principal Mihai Popa este secondat de Simona Mușat.

Cel mai probabil Turneul Final va avea loc în perioada 12-16 august, locațiile nefiind încă stabilite.

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit Cluj