imagine articol

Victorie pentru Romania la debutul calificarilor EuroBasket

Echipa nationala de seniori a Romaniei a invins in primul meci din cadrul campaniei de calificare la EuroBasket, in deplasare cu Slovacia, scor 81-69 (13-27, 18-14, 29-13, 21-15).Fundasul U-Banca Transilvania, Rares Mandache a fost titular, acesta inscriind 4 puncte, la care a adaugat 3 recuperari in cele 21 de minute petrecute pe parchet. Capitanul nationalei si al echipei noastre, Mihai Silvasan a evoluat tot 21 de minute, perioada in care a contabilizat 10 puncte (2X3), 4 recuperari si 2 pase decisive.Si Tudor Jucan a evoluat in acest meci, el reusind in 11 minute sa acumuleze 2 puncte. Catalin Baciu, pivotul U-Banca Transilvania, desi a fost trecut pe foaia de joc, nu a evoluat nicio secunda. Pe banca tehnica a selectionatei Romaniei a stat si kinetoterapeutul echipei noastre, Adrian Resteman.Romania este pe locul al doilea in Grupa F, la egalitate de puncte cu Letonia, fiecare cu cate o victorie, pe ultimele doua pozitii fiind Slovacia si Suedia. Urmatorul meci al echipei Romaniei va avea loc miercuri, la Sibiu, cu incepere de la ora 19, in direct pe DigiSport.