Victorie cu CSU Atlassib Sibiu în etapa a treia

U-Banca Transilvania a depășit CSU Atlassib Sibiu în cadrul celei de-a treia etape a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Elevii lui Marcel Țenter au învins cu 77-74, după un meci echilibrat.

MARCEL ȚENTER:

Thumbnail

”O victorie importantă. Începem cam greu meciurile de acasă, jucăm mai relaxați în deplasare. Primul sfert a fost deplorabil din punctul de vedere al intensității. Sferturile 2, 3 și 4 au fost câștigate, în mod normal acela trebuie să fie efortul nostru. Nici în sfertul al doilea nu am jucat chiar ce trebuia, am reușit doar să egalăm, să conducem cu un punct. Mă bucur pentru această victorie pentru că echipa a arătat caracter în condiții foarte grele și vreau să îi felicit pe jucătorii de la Sibiu pentru efortul și evoluția lor. La pauză le-am spus băieților că nu e normal ceea ce facem, baschetul pe care îl jucăm nu reprezintă ceea ce facem în mod normal și că trebuie să schimbăm acest lucru. Până la urmă am câștigat, dar avem multe de pus la punct”.

CASETA TEHNICĂ:

U-Banca Transilvania - CSU Atlassib Sibiu 77-74 (14-22, 28-19, 14-14, 21-19)
Marcatori:
U-Banca Transilvania:
Adamovic 23 (4X3, 5 rec., 5 p.d., 2 int.), Zigeranovic 12 (8 rec., 1 p.d., 1 int.), Hargrove 12 (3 rec., 3 p.d.), Dykes 10 (4 rec., 4 p.d., 1 int., 2 capace), Baciu 7 (2 rec.), Torok 6 (3 rec., 4 p.d.), Pasalic 5 (1 rec., 2 p.d.), Jawara 2 (2 rec.), Jucan (1 rec.).
CSU Sibiu: Hardy 18, Lalovic 14, Calota 10, Paul 9, Lee 8, Gilbert 6, Klassen 5, Paun 4.