Victorie cu BCM U Piteşti

Echipa noastră a învins pe teren propriu, scor 81-77 (22-24, 17-20, 24-15, 18-18) formaţia BCM U Piteşti, într-un meci din etapa a 8-a Ligii Naţionale de Baschet.

MARCEL ŢENTER:

Thumbnail

"Sunt fericit pentru victorie, deşi oaspeţii au avut primele două sferturi foarte precise din punct de vedere ofensiv, dar şi noi am marcat multe puncte, am avut 39 de puncte, insa ei au marcat 45, cred. Au fost greşeli în jocul nostru, pe care trebuie să ni le asumăm. Am luptat însă în ultimele două sferturi şi am câştigat mingi foarte importate. Am învins, până la urmă, după un meci foarte greu dar este o victorie importantă, pentru că venea după o înfrângere neaşteptată, cel puţin până în minutul 35, la Târgu Jiu, care ne-a zguduit. În primele două sferturi am pregătit nişte lucruri pe care nu le-am executat aşa cum trebuia, dar am făcut nişte ajustări la pauză şi am revenit. Cred că am fost mai determinaţi, am vrut să ne apărăm avantajul terenului propriu".

FILIP ADAMOVIC:

Thumbnail

"E adevărat că am înscris eu mai mult, însă a fost o victorie la care toată lumea a muncit, mai ales defensiva. Căpitanul nostru, Jucan, a devenit un adevărat lider al jocului pe final, s-a luptat foarte bine la recuperare, şi Zigeranovic a muncit bine sub panou. A fost un meci decis de apărări, acolo am început să avem mingi cu care am alimentat tranziţia, atacul şi am putut astfel să câştigăm".

CASETA TEHNICĂ:

U-Banca Transilvania: Filip Adamovic 24 (5 recuperări, 6 pase decisive, 1 intercepţie), Ivan Zigeranovic 20 (5 recuperări, 1 pasă decicsivă), Kyndall Dykes 12 (3 recuperări, 2 pase decisive), Hargrove 7, Pasalic 7 (5 recuperări, 1 pasă decisivă), Jawara 4 (4 recuperări), Jucan 4 (6 recuperări, 1 pasă decisivă, 2 intercepţii), Baciu 3(2 recuperări), Torok (4 recuperari, 1 intercepţie).

BCM U Piteşti: Ross 32,Pustoynovov 21, Mladenovic 9, Cătalin Vlaicu 5, Stamenkovic 5, Bobrov 5.

FOTOGRAFII DE LA MECI:

Fotografii noştri, Nagy Melinda şi Manases Sandor a surprins imagini spectaculoase la meciul U-Banca Transilvania - BCM U Piteşti.