Victorie cu BC CSU Sibiu și primul loc la finalul sezonului regulat

Baschetbaliștii noștri au învins-o pentru a treia oară pe BC CSU Sibiu în actuala stagiune. U-Banca Transilvania a debutat cu dreptul la turneul pe care îl organizează în aceste zile, depășindu-și rivala cu 94-84.

Combatantele au abordat meciul fără doi jucători importanți. La U-Banca Transilvania nu a evoluat Patrick Richard, care s-a accidentat vineri seara, la antrenament. Foarte probabil, americanul cu cetățenie română nu va evolua nici în fața Piteștiului. De partea cealaltă, Sibiul a venit la Cluj-Napoca fără Lucas Tohătan. Chiar și așa, duelul a avut ritm încă din primul minut. Cele două echipe s-au întrecut în reușite pe tabelă. Marquis Wright a dictat ritmul pentru U-Banca Transilvania, în timp ce vulturii au răspuns prin prestația lui Aurelian Gavriloaia. După primul sfert, tabela indica 30-26. Actul secund s-a derulat tot sub semnul echilibrului, iar tabela indica la pauză 46-43 în favoarea noastră.

Încleștarea s-a reluat cu BC CSU Sibiu motivată. Drept urmare, elevii lui Dan Fleșeriu au egalat la 49, însă  Donatas Tarolis le-a tăiat elanul cu un coș de la mare distanță. Revenit după o accidentare, lituanianul a oferit o prestație solidă. La rândul său, Nandor Kuti a disputat primul meci după operația din luna februarie. Pe de altă parte, Justin Edwards a contribuit din plin în acest joc, izbutind puncte, recuperări și pase decisive în momentele cheie. Tarolis ne-a desprins la 10 puncte în minutul 27, iar Sibiul a alergat după egalare. Trupa de pe Cibin s-a apropiat la patru puncte în ultimul act, însă baschetbaliștii noștri au fost atenți și nu au scăpat victoria din mână.

Justin Edwards, jucător U-Banca Transilvania

M-am simțit bine în timpul meciului și am încercat să dau tot ce am avut mai bun. Colegii mei s-au bazat pe mine, fiecare s-a bucurat de un rol. A fost un meci bun din partea mea și le mulțumesc că m-au ajutat și m-au pus în situații favorabile. Haide U!

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

Este o victorie foarte importantă. În primul rând, pierdusem ultimul meci din campionat și acest lucru putea să ne afecteze din punct de vedere mental. Noi am arătat caracter și dorință de victorie. În al doilea rând, este o victorie importantă pentru că am avut doi accidentați în ultima săptămână. Mă refer la Karlo Žganec și la Patrick Richard. Căpitanul nostru s-a accidentat acum două seri, la antrenament. Băieții și-au făcut treaba, au vrut să obțină victoria. Acest rezultat ne asigură primul loc în clasament la finalul sezonului regulat. Este important să rămânem concentrați, să fim sănătoși, deoarece adevărata luptă se va da în Play-Off. Mai avem trei meciuri până la Play-Off și ne dorim să câștigăm fiecare meci.